Mesajı Okuyun
Old 12-02-2010, 09:46   #3
Gemici

Alıntı:
Yazan law in law
Cep telefonu şirketleri ile sınırsız her yöne x...TL nevinden bir tarifeden faydalanmak için sözleşme ve 3 numara için abonelik yapılmış.Sözleşme bir yıllık yapılıyor ama feshedilmezse süresiz hale gelebiliyor.Abone 1 ay kullandıktan sonra telefon hattını kapattıryor.Sözlemedeki süreden önce iptal nedeni ile kullanmasa bile süre sonuna kadar aylık sabit x...TL yı ödemek zorundamıdır?

Sayın law in law

Olayda bir yıllık süre için yapılmış bir sözleşme var. Sözleşme taraftarı olan tüketici, sözleşmeyi yaparken durumu biliyordu ve bilerek sözleşmeyi imzaladı. Sözleşme bu şekli ile geçerlidir. Zamanından önce fesh edilse bile bir yıllık temel abonelik ücretine hak kazanmıştır firma.

Sözleşme zamanında fesh edilmese süresiz olarak uzar şartının matbu olarak sözleşmede yer alan bir şart olduğunu düşünüyorum. Bu türden matbu şartlar Alman hukukunda geçersiz, çünkü şaşırtıcı ve tüketiciyi haddinden fazla bağlayıcı olarak nitelendiriliyor Alman içtihatlarında. Türk hukuku bakımından da aynı durumun olması gerektiğine inanıyorum.Aksini savunmak, tüketicinin ömür boyu sözleşme ile bağlı olacağı anlamına gelir çünkü. Olayınızda sözleşme fesh edildiği için bu konu teorik kalıyor.

Tüketici bir yıllık abonelik temel ücretini ödemek zorundadır benim düşünceme göre. Hattı kullanmadığı için ayrıca bir tazminat veya ücret talep edilmez.

Saygılarımla