Mesajı Okuyun
Old 24-12-2008, 13:58   #16
üye19835

Benim de katkı olsun istedim...

Edinilmiş mala katılma rejimi hakkında önemli bazı hususlar var. paylaşmak istedim..
Katılma alacağının hesabını formül halinde bilginize sunuyor ve Formülü ekte gönderiyorum..

Öncelikle şu hususları belirtmek gerekir..
Evli çiftlerde eşlerden her birinin ayrı ayrı kişisel malları var.. eşlerden her birinin Edinilmiş malları da var..

Fakat herkesin yanılgıya düştüğü bir husus var ki şudur:
Meslektaşlarımız Edinilmiş malları 2 eşin ortak malı sanıyorlar.. halbuki her eşin ayrı edinilmiş malı var..
Ayrıca birde 2 eşin ortak yani ortak mülkiyetinde olan malllar var..
kısaca 3 grup maldan bahsediyoruz..

Örneğin eşlerden Erkeğe (E) ile Kadına (K) diyelim:

E'nin ---- 1) Kişisel Malları var. 2) Edinilmiş malları var 3) Eşiyle ortak malik oldukları malları var.
K'nın da -- 1) Kişisel Malları var. 2) Edinilmiş malları var 3) Eşiyle ortak malik oldukları malları var.

Bu eşler boşanacak olduğunda hakim;
- Önce E'nin Kişisel ve Edinilmiş mallarını tespit edecek. ve yukarıdaki formülü uygulayarak KATILMA ALACAĞINI HESAPLAYACAK
- Sonra K'nın Kişisel ve Edinilmiş mallarını tespit edecek. yine yukarıdaki formülü uygulayarak KATILMA ALACAĞINI HESAPLAYACAK
- Sonrada Ortak mülkiyette olan mallarını tespit edecek.

Ortak mülkiyette olanları paylaştırmak kolay. % 50 şer hisseleri olacak. malın değerinin yarısıdır.

Her 2 eşin katılma alacaklarını ise kanun gereği eşlerin takas beyanı gerekmeksizin takas edecek. Katılma alacağı daha az olan aradaki farkı diğer eşe nakten ödeyecek.. yani eşya paylaşımı olmayacak. meslektaşlarımız eşyalar paylaşılıyor zannediyolar. Böyle bir durum yok..

Peki hangi mallar Kişisel Mal grubuna, Hangi mallar Edinilmiş mal grubuna girecek?
Medeni Kanun;

hangi mallların Edinilmiş mal olarak vasıflandırılacağını m.219'da 5 bent halinde belirtmiştir. burdaki edinilmiş mallar sınırlı sayıda değildir. örnek olarak yazılmıştır.Edinilmiş malların kabaca tarifi emek verilerek elde edilmiş olan mallardır. Maaşla, kazançla alınmış mallardır. kişisel mallar ise miras, piyango, bağış gibidir. birde evlenmeden önce zaten sahip olunan mal o eşin kişisel maldır.

hangi mallların Kişisel mal olarak vasıflandırılacağını ise m.220'de 4 bent halinde belirtmiş. ama 220 dekiler sınırlı sayıdadır. kişisel mallar bu 4 bentten ibarettir..

Yukarıdaki formülü anlamak için; DEĞER ARTIŞ PAYI ve DENKLEŞTİRME husularını Suat SARI veya ZAFER ZEYTİN'in kitaplarından okumak gerekir..

KATIL. ALACAĞI = (E.M + E.M.E.D + 1.Denkleştirme) - (D.A.P. ALACAĞI + 2. Denkleştirme + Borçlar)
.................................................. ...................100 yani 2
.................................................. ....................50
(yada % 50 yerine sözleşme ile belirlenmiş bir oran varsa
o orana bölünür.)

Kısaltmalar:

- E.M. : Edinilmiş Mallar
- EMED : Edinilmiş mallara eklenen değerler
- 1. Denkleştirme: Eşlerin Kişisel Mallarına giden edinilmiş malların karşılıkları
- DAP Alacağı : Değer Artış Payı Alacağı
- 2.Denkleştirme : Eşlerin Edinilmiş Mallarına giden Kişisel Malların Karşılıkları

İyi günler..

Av.Oğuzhan DEMİRDÖVEN
TOKAT BAROSU