Mesajı Okuyun
Old 25-11-2008, 18:01   #15
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Avferidun

Bazı görüşlerinize katılmıyorum.

1-

Alıntı:
Ancak; karşı tarafın 2004 yılında alınan evde herhangi bir katkısı var ise katılma alacağı olarak tasfiye anında talep edilir.

Eşler kişisel mallarından diğer eşin kişisel veya edinilmiş mallarına katkıda bulunmuş ise,bu ( ve şartları varsa değer artış payı)payı olarak talep edilir.katkı payı , bir nevi'i verilenin geri alınmasıdır.Kişisel mal evlilik öncesi,evlilik sırasında da edinilmiş olabilir.Örneğin miras yolu ile edinilen mali değer ne zaman ve hangi dönemde edinilirse edinilsin kişisel mal olma özelliğini hiç bir zaman kaybetmeyecektir.Bu nedenle hangi tür mala karışırsa karışsın katkı payı olarak talep edilebilecektir. Dayanağı TMK 227 dir.

Edinilmiş mallar ile ilgili alacak hakkı ise katılma alacağıdır.Burada talep eden eşin diğer eşin mülkiyetinde olan malda bir katkısı olup olmadığı tartışılmaz.Burada önemli olan malın evlilik içindeki ve 1 Ocak 2002 den sonraki dönemde aşağıdaki gelirler edinilmiş mal olmasıdır.

TMK 219 gereği:
1. Çalışmasının karşılığı olan edinimler,

2. Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler,

3. Çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar,

4. Kişisel mallarının gelirleri,

5. Edinilmiş malların yerine geçen değerler.

Tasfiye sırasında bu mali gelirler veya yerine geçenlerde diğer eşin KATILMA alacağı talep hakkı bulunmaktadır.

2-
Alıntı:
Yani, 2001 yılında alınan evin parasında katkısı olup olmamak önemli değildir. Bu konuya girmeye de gerek yoktur.

Bu satırlarınıza yukarıda belirttiğim gerekçe ile katılmıyorum. 2001 yılında alınan evin alınması sırasındaki katkı payı varsa katkı payı talep hakkı da vardır.

3-
Alıntı:
Kanun sistematiği ve madde gerekçeleri ele alındığında, en ufak bir katkı varsa edinilmiş mal; hiçbir şekilde katkı yoksa kişisel maldır.

Bu görüşlerinize katılmıyorum.Edinilmiş malın içinde katkı varsa,hesaplamada bu dikkate alınacaktır.Fakat katkı yoksa kişisel maldır denemez.Zira 2002 sonrasında diğer eşin hiç katkısı olmasa bile karşılığı verilerek elde edilmiş veya yasaca edinilmiş mallar olarak değerlendirilen gelirlerle bir mal alınmışsa veya mali değer oluşturulmuş ise(örn.bankadaki para) yine edinilmiş mal sayılacaktır.

4-
Alıntı:
Mal ayrılığı rejiminde ise katkı olsa da olmasa da- taşınmazlar için- tapuda malik kimse tasfiye anında tamamen malik yine O'dur.

Mal rejimi tasfiyesi mülkiyet iddiası değildir.Bu nedenle herkes kendi malının elbette sahibidir.
Bir eşin diğerinden (hem katkı payında,hem katılım alacağında )talep ettiği şey ayni hak değil alacak hakkıdır.