Konu: Tck md. 301
Mesajı Okuyun
Old 20-09-2006, 10:06   #9
avfehmi

Anayasa'nın 90. maddesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi iç mevzuat halini almıştır.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında AİHM verilen sözleşmenin 10. maddesi kararları iç mevzuattaki uygulama bakımından ilk önce incelenmesi gerekmektedir.

Yani, soruşturma 10. madde kapsamında verilen AİHM kararları gözönüne alınarak yapılmalıdır.

SONUÇ : Elif Şafak'ın kitabını ben de okudum.Kabul etmediğim yerlerdinde bulunmakta olsa da Avukat olarak suç olduğunu hiç düşünmedim.

Çünkü; düşünce özgürlüğünün sınırı, toplumun aşırı tepkisini çekebilecek hususlarda dahi fikir belirtme özgürlüğünün olmasıdır.Suç işlemeye teşvik hariç.

Tarihi olarak tartışılan ve bizim genel kabul gördüğümüz bir hususun aksini belirtmek kadar normal bir şey olmadığı gibi,

Kitapta hususlar bir Ermeni ailede yetişen kızın penceresinden verilmeye çalışılmaktadır.

301. madde de bir sıkıntı yok.Sıkıntı, uygulamanın nasıl yapılacağı ve neyin dikkate alınıcağı yönünüde toplanmakta.Eğer, 765 sayılı kanun gibi düşünerek işlemler yapılmaya devam edilirse daha çok can yanar.
5237 sayılı kanun yürürlüğe girmeden bir dost sohbetinde bunu açıklamıştım.Ne yazık ki örnekleri bir bir çıkmakta.

.