Mesajı Okuyun
Old 10-06-2014, 10:09   #1
mlk

Varsayılan Üst limit ipoteği metninde yer alan faizin anlamı

Merhabalar..
Bir ipotek belgesinin içeriğini paylaşmak ve faiz konusunda görüşlerinizi almak istiyorum.
"iş bu taşınmazları bayi ....nın ...AŞ. ile olan bayilik sözleşmesinden doğan ve herhangi bir sebepten doğmuş ve ileride doğacak borçlarının teminatı olarak 30.000,00TL bedelle 1.dereceden fekki ...AŞ. tarafından bildirilinceye kadar süresiz, aylık %7 faizli olarak .... AŞ. lehine ipotek ettiğini masraf ve her türlü teferruatı baliğe ve temerrüt durumunda aylık %7 vade farkının işleyeceğini..." şeklinde devam ediyor.
Sormak istediğim şu;
Bana göre bu üst limit ipoteği olup hiç bir şekilde 30.000,00TL yi aşmak mümkün değil. Ancak paylaştığım metinde yer alan faiz kavramının verilen limite uygulanarak ortaya çıkan değerin takibe esas olması gibi bir talep var. Yani ipotek bedeline faiz işletmek isteniyor. Alacak miktarının ipotek bedelinden çok fazla olduğunu da eklemek istiyorum. Bu durumda paylaştığım ipotek belgesi metninde geçen faiz kavramlarının ne ifade ediyor?
Bir kaç gündür site dahil araştırma yapıyorum-Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.