Mesajı Okuyun
Old 02-12-2007, 14:08   #143
NİLGÜN SEYMEN

TARİH/2.12.2007/
SAAT/ 13.36

FLAŞH TV.PROGRAM/ROTAMIZ TÜRKİYE ''ÖZEL''

ANTALYA'nın SİDE BELDESİ anlatılıyor.

Çeşitli güzellikler sahil şeridi anlatıldıktan sonra,

BELEDİYE BAŞKANI OSMAN DELİKKULAK,ile

röpörtaj yapıldı.

Can kulağı ile dinliyorum yetkin bir ağızdan,

beldenin gerçek tanımı yapılıyor.

Not alabildiğim kadarı ile aktarmaya çalışıyorum sizlerle paylaşmak istedim.

ÖZELLİKLE DE SUYUN KLORLANMASINDAN SONRA YAKLAŞIK 1 SAAT DİNLENDİRİLMESİ,

konusu benim yeni duyduğum bir ayrıntıydı.

BU İLGİMİ ÇEKTİ VE KALEME SARILDIM DOSTLARIM.

Altyapı ve çevre sorunları gerçekten çok önemlidir. Türk turizminin hakkettiği yerde olmamasının önemli sebeplerinden birisi altyapı ve çevre sorunlarının yeterince çözülmüş olmamasındadır. Ama biz hızla bu sorunu çözmek için, çözümler üretmek ve çabalar göstermekten ziyade bu sprunları bir an önce çözüp Side beldesini altyapı çevre sorunu ayıbından bir an önce kurtarmak ama bunun dışında turistlerin Side beldesini,

kum, güneş, deniz dışında Side beldesine gelen turistlerin başka alternatif amaçlarla gelmelerini sağlamak, kültürel sanatsal sportif eğlenceye dönük başka olanakları turistlere sunmak, turizmi çeşitlendirmek, özellikle de turizm sezonunu uzatmak 12 aya yaymak için belediye olarak bizim birşeyler yapmamız gerektiğine inanıyorum.

Bu amaçla bası kültürel sanatsal sosyal etkinliklere önem veriyoruz. Ayrıca da bizim şöyle bir bakış açımızda var, tamam herşey turizm için çünkü turizm bizim lokomotif sektörümüz.Özetlersek altyapı ile ilgili olarak yaptığımız şeyleri anlatmak istiyorum.

Altyapıyı yaparken toprağın altında kalan, bazı su, elektrik, kanalizasyon ve drenaj gibi sorunları çözmediğiniz zaman yukarıda yapabileceğiniz şeyleri yapmanız biraz daha zorlaşıyor veya ekonomik bir kullanım söz konusu olmuyor. Kıt kaynaklarımız var biliyorsunuz, hep kaynaklarımızın yetersizliğinden paramızın azlığından bahsediyoruz ama bir çok yoksul ülkedeki gibi yoksul vataşlarınki gibi bizde kıt kaynaklarlarımızı olumsuz kullanmak yerine ekonomik kullanmaya çaba göstermeliyiz.

Su konusunda biz 50 km su izolasyan hattı döşedik, kullandığımız boru teknolojisi Türkiye'de uygulanan en son teknoloji, en dayanıklı ve en ekonomik bir boru çeşidi.
************************************************** ************************** İhalemizi tüm Türkiye'ye duyurduk 18 firma katıldı en kaliteli en uzun vadeli çözümü Side için en ucuz rakamlara bitirdik, su boruları Hiçbir darbe görmeden Hiçbir şey olmadan 40 yıl bozulmadan kullanılabilecek şekilde bilimsel olarak ispatlanmış vaziyette. Ayrıca da bu borular kanserojen değil, daha önce Side de bulunan aspestli boruların hepsini iptal ettik yeni kullandığımız borularla kanserojen olmayacak artık suyumuz.

Ayrıca da su depomuz küçüktü, 400 tonluk bir su depomuz vardı, 5000 tonluk yaptık, bu 5000 tonluk su deposunda suyu dinlenmiş olarak Side Belediyesine vereceğiz,
************ÖNEMLİ DİKKATLE OKUYUNUZ************
Suyu dinlenmiş olarak vermenin anlamı,

klorla temizleme olduğu için klor bir saat dinlendirilmeden şebekeye verilirse veya bir saat dinlendirilmeden kaynatılırsa,

çay veya yemek yapılırsa veya içilirse,

özellikle kaynatıldığı zaman kanserojen etkisi gösteriyor.

O nedenle biz depomuzda suyu en az bir saat dinlendirdikten sonra vereceğiz böylece hem aspestli boruyu değiştirmekle hem de depomuzu büyüterek suyu dinlenme olanağı sağlamakla Side de oturan veya Side ye gezmeye gelen turistlerimizi de buradan bu sudan faydalanan herkesi kanserojen etkiden kurtarmış olacağız.

Sıfır bakteri üretecek, çünkü eski borular bakteri üretiyordu yıllardır kullanıldıkları için ve bir çok çelik borular çürümüş olduğu için kanalizasyon karışabiliyordu, pis atıklar karışabiliyordu, böyle bir sağlıksızlık sorunuydu yani hem ucuz hem uzun ömürlü hem de sağlıklı su vermiş oluyoruz Side'ye. Rakamlar konusunda da birşeyler söylemek istiyorum, bizim hesaplarımıza göre 9 trilyon ortalama bir maliyet öngörülürken biz 3 trilyona bitirdik bu şebekenin tamamını, yani bu konuda sizi bilgilendirdikten sonra drenaj sorunu var idi, Cennetler bölgesinde, orasi biraz çukurca bir bölgeydi, su biriken bir bölgeydi, uzun yıllardır şimdiye kadar o bölgedeki oteler evler işyerleri su basmanlarını, yolları, birinci ve zemin katlarını su basmasından şikayet ediyorlardı, sağolsunlar orada iş yapan 28 müteahidimiz de 250 milyar parayı topladık, işçiliğini de belediyemiz yapıyor, araç gereçlerde bizim belediyenin araç gereçleri olmak üzere 2 ay sonra orayı bitiriyoruz ve Cennetler bölgesi tamamen direnaj sorunundan kurtulmuş oluyor. Drenaj olmamasının şöyle bir kötü sonucuda oluyordu, kanalizasyon şebekesini basıyordu. Kanalizsayondaki pis sular çevreye yayılıyordu, sağlıksız bir ortam oluşuyordu, ondan da kurtulmuş oluyoruz drenajı yapmakla. Ayrıca antik Side yarım adasının bütün kilit taşlatını söküp aşağıdaki elektrik, su, kanalizasyon, yangın söndürme, drenaj ve güvenlik kameralarını da çözerek 5 Ocak'tan sonra yetiştireceğiz”

BRAVO OSMAN BEYE,
GERÇEKTEN SAYGI DUYDUM ÇALIŞMA PRENSİPLERİNE VE CİDDİYETİNE.
TÜM BELEDİYELERE BÖYLE BAŞKANLAR TEMENNİLERİMLE...

NİLGÜN ÇAKICI/BURSA