Mesajı Okuyun
Old 24-04-2022, 10:10   #1
Av. Sevin

Varsayılan Muhdesatin Aidiyeti Davasi Hakkinda Acil

Merhaba sevgili meslektaşlarım,

Bir kaç hususu danışmak istiyorum, bilgisi olanlar cevaplarsa çok sevinirim zira ben bu konuda hiç tecrübe sahibi değilim.

Davalı olduğumuz bir izale-i şuyuu davası mevcut.

Dava konusu olan 3 parsel var ve bu parsellerin bir üzerinde müvekkil ve diğer 3 davalı tarafından yaptırılmış olan tapusuz evler var.

Mahkeme muhdesatın aidiyeti davası açmak için müvekkil ve diğer ev sahiplerine bir aylık kesin süre verdi.

Bu noktada, muhdesat iddiasını kabul etmeyen maliklere karşı dava açılması gerekiyor ancak esasen o parselin maliklerinden evin müvekkil tarafından yaptırıldığını bilmeyene ve itiraz edecek biri olduğunu düşünmüyorum.

1- İzale-i şüyuu davasını gören mahkemenin kesin süre vermeden önce, diğer davalılara muhdesata itirazı olup olmadığını sorması gerekmez miydi?

2- Müvekkil adına e devlette görünen elektrik aboneliği mevcut, onun haricinde tanık delili dışında bir delilimiz yok. Bu noktada tanıkları seçerken dikkatli olmak gerektiğini düşünüyorum ama o evi yapan işçi, usta vs onlara ulaşma imkanım yok neredeyse 20 yıl önce yapılmış bir ev. Tanıkları neye göre belirlemeliyim?

3- Harca esas değeri nasıl belirleyeceğim, nispi harç olduğunu biliyorum ancak evin değeri konusunda hiçbir fikrim yok.

4- Davalı olarak evin bulunduğu parselin malikleri gösterilecek, izale-i şüyuu davasındaki tüm davalılar değil diye düşünüyorum doğRu mu?

Sorularımı yanıtlarsanız çok memnun olurum, şimdiden teşekkür ederim.