Mesajı Okuyun
Old 08-02-2007, 06:20   #39
Av.İbrahim Hakkı KOÇ

Merhaba Arkadaşlar,

Yakındoğu Üniversitesi 4. sınıf öğrencisiyim. Okulumuz Lefkoşa merkeze 20 dakika uzaklıkta ve sabah 07.00 den akşam 22.00 ye kadar çalışan servisiyle lefkoşa içerisinde öğrencilerin ulaşımını sağlamaktadır.

Öncelikle kalacağınız yer eğer yurtsa (4 kişilik oda) yıllık en az 1.000-1.500 euro yu gözden çıkarmalısınız. Tabi ev kiralamak isterseniz o da genelde 6 aylık ve ya 1 yıllık peşin alınıyor. Ama değişmeyen tek şey fiyatı, yani en az 250 sterline (yaklaşık 700-750 ytl'ye) ancak ev bulabilirsiniz. Evin servis güzergahında olması da fiyatını artırıyor kuşkusuz. Öğrencinin ev alışverişinin ve kendi özel alışverişinin de (gıda, temizlik malzemeleri vs..) Türkiye'ye oranla daha pahalı olduğu da bir gerçek. Öğrenciyi kısaca yürüyen dolar, euro, sterlin olarak görüyorlar diyebilirim.

Kıbrıs diyip de, hani ülke ve ortam olarak duyduğumuz ve gördüğümüz gibi bir yer olmadığını söylemek isterim. Yani ilk gittiğimde tam bir hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. Sehir hatta ülke içinde toplu taşıma '0' sıfır, ayrıca kıbrısa gidecekseniz eğer imkanınız varsa sakın deniz yolunu tercih etmeyin çünkü tam bir facia, kentleşme bozuk, devlet hastanesi acile! gidiyorsunuz sıra bekliyosunuz, tabi trafik soldan olduğu için ona da kazasız belasız alışmanız lazım. Her türlü yapılanma Türkiye'ye göre geride. Tabi herşeyin en lüksü de orda her 10 arabadan biri ya ferrari ya lamborghini, subaru, hummer..... Lüks bir tatil için ideal bir ada...

Okulun eğitimine gelince; kadrosunun gerçekten çok iyi olduğunu düşünüyorum, isim vermek gerekirse, Prof Dr Hakan Pekcanıtez, Prof Dr Nevzat Koç, Prof Dr Necmi Yüzbaşıoğlu, Prof Dr Durmuş Tezcan, Prof Dr Polat Soyer, Prof Dr Asuman Turanboy, Prof Dr Bülent Tahiroğlu, Prof Dr Hüseyin Pazarcı, Prof Dr Şükrü Sina Gürel, Prof Dr Asuman Turanboy, Prof Dr Polat Soyer, Prof. Dr. Işıl Özkan, Prof. Dr. Ahmet Kumrulu, Prof. Dr. Eser Köker, Prof. Dr. Ayşe Havutçu........

Gerçekten kaliteli hocalardan eğitim aldığımızı düşünüyorum. Tabi iş öğrencinin isteği ve çabasında bitiyor. Bütün dersler anfilerde görülüyor, bu nedenle fazla kaynaşma ortamı olmadığı için aynı sınıfta olduğunuz arkadaşınızı hiç görmediğiniz olabiliyor. Ders devamlılığı zorunlu değil ve dersler de yıllık görülüyor. Bir dersten bir sene boyunca bir vize ve bir final sınavı oluyor. Bütünlemeler de ücretsiz olarak mevcut.

Sosyal aktivite bakımından ele alırsak bir öğrenciyi fazlasıyla tatmin ettiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Ekstra olarak olimpik yüzme havuzu (henüz hiç girmedim), 3 katlı dev bir kütüphanesi var (bütün günüm orda geçiyor diyebilirim).

Üniversite Yönetimi her sene özellikle hukuk bölümüne yönelik zorluklar çıkarsa da, öğrencilere verilen ders sayıları yönetmeliklerle değiştirilse de, hangi tarihte hangi dersten sınav olacağımız en erken 10 gün önceden belli olsa da, öğrenciler her an yine yeni bir olumsuzluğun çıkabileceğini hissetse de (en azından kendi adıma söyleyebilirim) her ne kadar ümitsiz olsak da 4 yılda mezun olmak için canla başla uğraşıyoruz...

Yani kısaca KKTC de herşey çok güzel, ama herşey çok kötü...