Mesajı Okuyun
Old 01-12-2014, 19:18   #2
avrecepefe

Varsayılan Azami Tamir Süresi Aşıldığında Tüketicinin Hakları Nelerdir?

Sayın Nevra Hanım,
Aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler. Ancak aradığım bir soruya yanıt bulamıyorum. Şöyle ki:
(Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği m.10/4: “Kullanım ömrü süresince malın yetkili servis istasyonlarındaki bakım ve onarım süresi azami tamir süresini geçemez. Bu süre, garanti süresi içerisinde mala ilişkin arızanın yetkili servis istasyonuna veya satıcıya bildirimi tarihinde, GARANTİ SÜRESİ DIŞINDA ise malın yetkili servis istasyonuna teslim tarihinden itibaren başlar...) denilmektedir.
Garanti süresi içerisinde olmak kaydıyla müşteriden kaynaklanan bir arızanın meydana gelmesi sebebiyle veya garanti süresi dolan bir malın arızalanması sebebiyle yetkili tamir servisinin azami tamir süresini geçirmesi halinde ne olacaktır. Örneğin garanti süresinin dolmasına henüz 1 yıl olmasına rağmen müşteriden kaynaklanan bir sebepten dolayı cep telefonu arızası garanti kapsamında değil ve fakat parası karşılığında tamir edilecek. Veya garanti süresi dolan bir cep telefonu arızalanmış ve yetkili servise tamir için verilmiş olsun.
Sorum şu:
1- Her ne kadar yukarıda azami tamir süresinden bahsedilmiş ve buna uymanın zorunlu olduğu ifade edilmişse de; garanti süresi içindeki garanti kapsamı dışında kalan (tüketiciden kaynaklanan arızalar) veya garanti süresi geçtikten sonra ortaya çıkan arızaların azami tamir süresi içinde tamir edilmemesi halinde ortaya çıkan seçimlik hakların ne olduğu ve sonuçları net bir biçimde açıklanmamıştır. 28.05.2014 tarihli TKHK'de garanti kapsamındaki cihazın azami tamir süresi içinde tamir edilmemesi halinde tüketicinin ürününün yenisiyle değiştirtirilmesini veya ürünün bedelinin ödetilmesini isteyebileceği kaleme alınmışken, diğer hallerde ücretsiz onarım isteme, bedelden indirim veya sözleşmeden dönme haklarından bahsedilmektedir. Yani kardeşim ben seninle yaptığım sözleşmeden dönüyorum ver cihazımı demek yetiyor mu sizce? Sözleşmeden dönmekle tüketici elde var sıfır durumuna düşmüyor mu? Kanaatimce garanti kapsamı dışındaki tamir sürelerine uyulmaması veya garanti süresi sonrasında oluşacak arızaların azami tamir süresi içinde tamir edilmemesi halinde de cihazın yenisiyle değiştirilmesi veya bedelinin iadesinin istenilebilmesi seçimlerinin de tüketiciye tanınması gerekmekteydi. Bir takım meslektaşlarımız, bahsettiğim durumların cereyan etmesi halinde dahi tüketicinin tıpkı garanti süresi içinde meydana gelen arızaların azami tamir süresi içinde giderilmemesi halinde sahip olunan hakları kullanabileceklerini ifade etseler de TKHK 15. maddesinden bu neticeye varmanın mümkün olmadığını düşünüyorum. Ne dersiniz?