Mesajı Okuyun
Old 10-09-2012, 12:18   #330
AVOY

Alıntı:
Yazan olgu
Benim ilk mesajımda belirttiğim gibi, sırf süre yönünde tutanak iptal edilmemeli. Aksi halde o anda trafik ihlali yapmayan birisine sırf araç sahibi olduğu için ceza yazılması tabiki hukuka uygun değildir.(araçtan kaynaklanan bir ihlal sözkonusu değilse). Ancak akıllı Türk insanı ceza ödememek için bu durumları çok fazla kötüye kullanmaya niyetli.

Mahkeme iddialarınız yönünde gerekli incelemeleri yapıp yapmadığı konusunda emin değilim veya siz belirttiniz mi, telefonla konuşurken aracı kullanan şu şahıstı diye? Ancak polisin belirtmesi banada çok inandırıcı gelmedi, trafik yoğunluğu geçerli bir sebep değil, o hat üstünde ilerideki polis aracı durdurup kimlik tespiti yapabilirdi.

Üstadım aracı kullanan şu şahıstı diye belirtmedim.
Hukuki olarak zaten gerekenler yazıldı:

"
3- Öte yandan tutanak müvekkilin gıyabında düzenlenmiş olup, haksız ve hukuki mesnetten yoksundur. Söz konusu ceza tutanağında araç sürücüsünün imzası bulunmamakta olup, iş bu eylemin gıyapta yapılması idari işlemin açıklığı ve kanunilik ilkelerine aykırıdır.

İdari yaptırım kararına ilişkin tutanakta bulunması gereken hususlar, Kabahatler Kanununun 25. maddesinin (a) fıkrasında “Hakkında idari yaptırım kararı verilen kişinin kimlik ve adresi” olarak belirtilmiştir. Ekte sunduğumuz tutanakta aracı işletenin kimlik bilgileri ve adresine rastlanmamıştır.

Yine iş bu ceza tutanağı cezaların şahsiliği açısından değerlendirildiğinde de hukuka aykırılık teşkil etmektedir. İlgili ceza tutanağından anlaşılacağı üzere tutanak üzerinde müvekkile ait bir imza veya imzadan imtina ettiğine dair bir şerh bulunmamakta, aracın ceza tutanağına konu olay ve tarihte müvekkil tarafından idare edildiğini belirten hiçbir yasal dayanak da bulunmamaktadır.

İtirazımız ile benzerlik arz eden Beyoğlu 2. Sulh Ceza Mahkemesi Müteferrik 2010/388 sayılı EMSAL kararında:
<<Tutanak itiraz edenin yüzüne karşı düzenlenmemiştir. İtiraz eden ile aracı kullananın ve kuralı ihlal edenin aynı kişi olduğu tespit edilememiştir. Anayasanın 38/7, TCKnın 20/1 maddesine göre ceza sorumluluğu şahsidir, başkasının eyleminden kimse sorumlu tutulamaz>> demiştir.
"

Dilekçemin 3. bendi bu şekildeydi. Gayet açık ve net.

Mahkemenin gerekli incelemeyi yaptığı konusundaki inancım %0
Kaldıki inceleme yapacak bir durum da yok, yani ptt'den barkod numarasını gir, ne zaman tebligat işlemine başlanıldığını gör, tutanağa bak, kimlik bilgileri ve imza yok, aracı işletenin kim olduğu bilinmiyor. Bunlardan başka bir şeye gerek olduğunu düşünmüyorum.
Buna rağmen karar sadece şu şekilde:
"Gereği Düşünüldü: itiraz edenin dilekçesinde göstermiş olduğu gerekçeler yerinde görülmediği gibi trafik amirliği tarafından düzenlenen tutanakta herhangi bir usulsüzlük görülmemiştir."