Mesajı Okuyun
Old 21-03-2008, 12:27   #52
Hemocrania

öncelikle konu ile ilgili okudugum bir haberi eklemek isterim.

""Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, hesabındaki 20 bin YTL'si internet korsanı tarafından çekilen kişiye, bankanın, çekilen miktar kadar tazminat ödemesine karar verdi. Açılan bir dava üzerine İstanbul Kadıköy 4. Asliye Ticaret Mahkemesi, bankanın hafif kusurlardan dahi sorumlu olduğuna ve hesap sahibinin şifresini koruma mesuliyetini yerine getirmediğine hükmetti. Bankanın temyiz müracaatını inceleyen Yargıtay 11. Hukuk Dairesi de, internet şubesine girişte sanal klavye kullanılmasının bilgisayar korsanlığını engellemede yeterli olmayacağına işaret ederek, yerel mahkeme kararını onadı.
Türkiye'de 15 milyonun üzerinde kayıtlı müşterisi bulunan internet bankacılığına ilgi her geçen gün artarken, bu alandaki mağduriyetlerin önüne bir türlü geçilemiyor. Son olarak geçen ay İzmir'de sanal korsanlar Rus hacker'larla işbirliği yaparak 1 milyon kişinin banka hesap bilgilerine erişmiş ve 4 bin kişinin hesaplarını boşaltmıştı. Bu durum hesap sahiplerini endişeye sevk ederken, yargıdan banka mağdurlarını sevindirici bir karar çıktı.
Söz konusu olayda bir bankaya ait internet bankacılığı şifresi başka bir kişi tarafından ele geçirilen ve 2 ayrı hesabındaki 20 bin 146 YTL'si çekilen hesap sahibi, gerekli güvenliği sağlamadığı iddiasıyla zararının tahsili için banka aleyhinde dava açtı. Kadıköy 4. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne dilekçe sunan bankanın avukatı, hesap sahibinin kişisel bilgisayarının güvenliğini sağlamadığını, şifrenin girilmesinde sanal klavye kullanmadığını, havale işlemlerini sınırlayan parola kullanımını aktif hale getirmediğini öne sürerek, şifresini başkalarının ele geçirmesinde kusurlu olduğu yönünde savunma verdi.
Mahkeme tarafından banka merkezinde yaptırılan bilirkişi incelemesi sonucunda, davacının hesabındaki 20 bin 146 yeni liranın, üçüncü kişi tarafından internet şubesi aracılığıyla İzmir'deki hesabına aktarıldığı tespit edildi. Korsanın bu miktarı 15 dakika içinde 16 kez internet şubesine girerek gerçekleştirdiği belirlendi. Bilirkişi raporunda, bu süre içinde 16 kez para havalesini fark eden güvenlik sisteminin bankada bulunmadığı ve olaydan iki gün sonra sisteme girmeye çalışan davacının, kullanıcı şifresinin değiştirilmesi sebebiyle hesabına erişememesine rağmen bankanın kilitleme yapmadığı belirtildi. Kadıköy 4. Asliye Ticaret Mahkemesi, bilirkişi raporu ve dosyadaki belgelere göre, bankanın objektif özen yükümlülüğünü yerine getirmediği, hafif kusurlarından dahi sorumlu olduğu, davacının şifresini koruma yükümlülüğüne uygun davranmadığı gerekçesiyle bankayı, hesaptan çekilen miktar kadar tazminata mahkum etti. Banka avukatının temyiz başvurusunu inceleyen Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, yerel mahkeme kararını oybirliğiyle onadı. Mahkeme, internete girişte sanal klavye kullanılmasının bilgisayar korsanlığını engellemede yeterli olmayacağını kaydetti."

Sanal bankacılık internet dünyasında normalden fazla zaman harcayan biri olmama ragmen cok itici ve korkutucu geliyor..herhangi bir siteden virüs ,keylogger kapmanız işten bile değil..ayrıca yukarıda üstadın belirttiği mail yoluyla gönderilen güncelleme istekleri o kadar ileri derecede ki bana kendi mail adresimden bile mail atabiliyorlar

bu arada şahsi bir fikrimi de belirtmek istiyorum..Arkadaşlarımız tarafından komik slide showlar, fıkralar vs gönderilerek oluşan ve "bunu en sevdiğiniz 10 kişiye gönderin şu olsun bu olsun " tarzı zincirleme maillerden uzak durmaya çalısıyorum..bu yolla mail adreslerinin toplandıgını duymuştum ve bana da mantıklı geliyor..Bu bağlamda Admin in söylediği genelde bankaların değil de kullanıcıların bilmeden kusurlu hareketleriyle trojan tarzı spyware ler yükleyerek kendi kendilerini zor durumda bıraktıkları görüşüne de katılıyorum..bu oran bu tür olaylarda %95 gibi bir oranda kullanıcı kusuruyla meydana gelmiştir diye düşünüyorum..Tabi bu bankaların hiç önlem almayacagı anlamına gelmez..artık teknoloji o kadar gelişti ki aklımızın almayacagı yöntemlerle suç işlenir oldu.

sorumluluk konusuna gelince,elbette bankanın açığı varsa sorumlu tutulabilir ama bunu ispat yükü sizde olacağından çok zor diye düşünüyorum..ama belki banka 4-5 bin YTL değerindeki bu zararı ,şirket politikası olarak kötü reklam olmasın,ismimiz lekelenmesin diye ödeyebilir o ayrı bir konu ama salt hukuk,bilirkişi yollarını kullanarak bankanın sorumlu tutlmasının gerçekten zor olacagını düşünüyorum..