Mesajı Okuyun
Old 26-09-2006, 23:24   #16
Av. Can DOĞANEL

Sn Sehper ne farkeder ki Tapu Tahsis belgesi veren daima idare zaten. Benim anladığım devlet şunu diyor. Sana hazineye ait yerin mülkiyetini veremem ama zamanında bir halt ettim. Sana göz yumdum geldin buraları işgal ettin. Buralar günü gelip de ıslah edilene kadar sınırlı olarak kullan zamanı gelince ne yapılacaksa yapılır bir şekilde, yani benden sonrası yangın sonraki nesiller seninle ya da mirasçılarınla uğraşsın. Ne yapacaksa yapsın. Dolayısıyla idareden alınmış bir nevi izinle kurulan zilyedliğe dayanarak bunun zamanaşımı ile iktisap konusu olabilmesi söz konusu olamaz. Zira verilen bir nevi intifa hakkı ancak daha geniş kapsamlı, kişi inşaat yapıp muhdesatı üzerinde hak sahibi olabiliyor ancak adına tescil talep edemiyor. Geçici ve sorunu baştan savmaya yönelik bir çözüm yani. Bu durumda olayımızda gayrimenkul üzerinde bir tescil ya da ona eşdeğer bir hak elde edilmesinin bir garantisi bulunmadığından mirasçıların paylaşacakları yalnızca muhdesat ve bunun kullanımına ilişkin bir takım haklardır. Muris burada bir taşla iki kuş vurmuştur. İdareye karşı muvazaalı bir işlem yaparken bundan mirasçılarının da aynı zamanda etkilenmesine sebep olmuştur. Hal böyle iken mirasçılar yalnızca murise ait kullanım hakkını paylaşabilecektir. Dikkat etmeleri gereken nokta idarenin durumu fark edip, ikinci tahsis belgesini iptal etmesi ihtimalidir. Kardeşe yapılan devrin muvazaalı olduğu ise tartışılabilir.