Mesajı Okuyun
Old 21-05-2006, 18:54   #1
Gemici

Varsayılan Gelenekler Görenekler, Tabular, Yasaklar Ve Töreler

Kültür:
Kültür kavramı latinceden gelir. İlk zamanlarda sadece tarım, arazinin işlenmesi ve ekili alan anlamında kullanılmıştır. Günümüzde yaratıcı eylemleri destekleyen sosyal düzen anlamında kullanılır William James Durant’a göre. Albert Schweitzer kültürü kişinin manevi ve ahlaki gelişiminin tamamlanması/Tekamülü olarak tarif eder.

Kültür yemek içmek, giyim kuşam, düşünme ve düşündüklerini eyleme geçirme, insanların birbirileri ile olan ilişkileri, üretim ve tüketim, konut ve bunlara benzer daha birçok konuda nasıl hareket etmemiz, nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda bize yol gösteren yüzyılların tecrübelerinin toplamıdır. Kültür kuşaktan kuşağa geçerek mükemmelleşir. Kültür genelde bir değişim içindedir ve olmak zorundadırda, eğer günün koşullarına cevap vermek istiyorsa. Dış dünya ile iletişim halinde bulunan kültürler bu diğişimi gerçekten’de başarırlar. Dış dünyaya ve değişime kapalı olan kültürlerde bir duraganlık söz konusudur.

Kişiye günlük hayatında davranış örnekleri sunan, onun topluma uymasını ve yaşamını bir düzene koymasını kolaylaştıran kültür bu işlevini eğitim öğretim, tabular, yasaklar, gelenek ve görenekler, töreler yoluyla sağlar. İyi işler ödüllendirilir, kötü işler cezalandırılır. Kötü davranışlarda bulunanlar toplum dışına itilir.

Aniden, hiçbir hazırlık olmadan bir kültür çevresinden diğer bir kültür çevresine giren kişi, eğer kültürler birbirinden çok farklı ise, bir kültür şoku geçirir; O zamana kadar doğru bildiklerinin aniden geçerliliğini kaybettiğini farkeder kişi. Bu’da insanın beraberinde getirdiği değerlere daha fazla sarılmasına, kültürel kimliğini korumak için uğraşmasına yol açar.

Günümüzün gelişmiş kitlesel taşımacılığı, televizon, internet ve diğer kitlesel haberleşme vasıtaları çoğumuzu bir kültür şoku ile karşı karşıya getirmiş durumdadır. Geleneksel kültür, değerlerini koruma çabası içindedir. Geleneksel kültüre sırt çevirip yeni değerleri benimseyen kimseler geleneksel kültür tarafından, kendisini koruma içgüdüsüyle, baskı altına alınmaktadır.

Basında çıkan haberlere göre son yıllarda Almanyada Türk Vatandaşları tarafından 40 tan fazla namus cinayeti işlenmiş. Almanyadaki Türk nüfusun büyük bir bölümü bu cinayetleri tasvip ediyor.

Anlatılanlardan’da anlaşılacağı üzere, insanların yaşamlarını bir düzene sokmak, onlara klavuzluk görevi yapmak olan kültürel değerler ve kurallar, gerektiğinde bir cinayet işleyebilecek, bir yaşamı söndürecek derecede katı olabiliyor.

Günlük yaşamdan kopuk olan, çağdaş yaşama ters düşen davranışlar sadece namus cinayetleri ile sınırlı değil elbette. Bu alanda bunların bazılarını tartışmaya açmak istiyorum. Katkıda bulunacaklara şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla