Mesajı Okuyun
Old 18-04-2007, 23:06   #52
av.sally

" M.ö. 50 yıllarında yaşayan Epiktetos adlı düşünür demiş ki:Kader eninde sonunda şöyle veya böyle günahlarımızın bedelini önümüze koyar.Görünen ya da görünmeyen zaman içinde herkes günahlarının bedelini öder.Ektiğini biçer.Bunu bilen adam kimseye kızmaz,gücenmez,kimseyi aşağılamaz,kimseyi itham etmez,kimseden nefret etmez,kimseye kin tutmaz.Bunu bilen adam karşılaştığı tersliklere şaşmaz.Önüne çıkan maddi ve manevi engellerin kendi günahından başka birşey olmadığını bilir."Demekki üzerinden yüzyıllar geçsebazı şeyler değişmeyebilliyor.Ektiklerimizi biçiyoruz.Yarın dediğimiz günü aslında bugün yaptıklarımız hazırlıyor.Yarından durduk yerde mucize yada sürpriz beklemenin alemi yok yani.Yaşamımızın nasıl başlayacağını biz belirlemedik,nasıl biteceğini de bilemiyoruz.Ama aradaki süreyi nasıl yaşayacağımıza karar vermek elimizde.Geçenlerde bir filmde duyduğum söz üzerine düşünmeye değer.Nefret ettiğimiz herşey sonunda karşınıza çıkabilir.Bunun bilincinde olun.Değer verdiğiniz herşeyinse peşinde koşun.Yaşam dediğimiz şey yaşlılık yıllarına ertelediğimiz bir rahatlık düşü değil.Bugün şu an karşılaştığınız problemler,randevular,üstesinden gelmek zorunda olduğunuz işler,borçlar,alacaklar,...Herneyse hepsiyaşam oyununun bir parçası.Dikensiz gül bahçesi gibi bir gelecek yok.Önmeli olan sizin kendi yaşam anlarınızı nasıl değerlendirdiğiniz.Buna da üzüntüsüz yaşama sanatı adını verebilisiniz.Daha doğrusu üzüntüyü tolere etme,kabullenme, ve çıkış yolunu bulma diyelim.Çünkü dediğim gibi dikensiz gül bahçesi olmaz.Nimeti bilen mihnete de katlanacak.Emek vermediğiniz bir işi,aşı,aşkı kzanamazsınız.kazananlar vardiyorsanız o piyangodur.Şansınız milyonda bir bile değildir.Yaşamınızla ilgili şikayetlerde bulunmayı,mazeretler türetmeyi,anlaşılmadığınızı,olanaklarınızın omayışını filan anlatmayın.Kendine yardım etmeyene kimse yardım etmez.Siz çaba gösterin elinizi taşın altına sokun ki "Bir el de sen at" diyebilesiniz.Hevesin çalışmanın olmaığı yetenek bir işe yaramaz.Yaşamınıza çeki düzen vermek için hiçbir yaş geç değil.Benden geçti, olan oldu,gibi laflar sadece tembelliğimizi gösterir.Ve bu tembelliğin kurtarma yazılısı,sözlüsü yoktur.Hadi bakalım gösterin kendinizi."

OĞUZHAN AKAY
POSTA GAZETESİ
06/04/2007

İşte böyle sevgili meslektaşlarım!Belki bu yazının yeri burası değil ama ben buraya yazmak istedim nedeni ise iki kişi arasında gizli!!!!
SAYGILARIMLA