Mesajı Okuyun
Old 29-03-2007, 18:38   #28
Cest la vie

Acikcasi bu mesajiniza katilmiyorum ve benim de yorum yapmamda kendi kisisel durumumun etkisi yoktur diye en basindan belirtmek istiyorum.

Mesajinizla ayni mantikla gidecek olursam,
Alıntı:
olası bir İtalyan yada İspanyol müvekkille konuşurken, onunla İngilizce konuşmak mı daha çok artı kazandırır, yoksa İtalyanca ve İspanyolca konuşmak mı.
sorusuna, "onlarla Turkce konusmak" cevabini verirdim. Cunku mesajinizin genelinde asil bunu desteklediginiz izlenimini ediniyorum ve bu sorunun da ictenlikle, cok zor veya imkansiz birsey oldugunu dusunmeden bu dogrultuda yanitlanmasini ben de inanin cok isterdim.
Ancak malum.

O nedenle gunumuz kosullariyla bu soruya yine cevap vermek istiyorum: Diyelim ki Italyanca biliyorsunuz. Cok guzel. Ama karsiniza Ispanyol muvekkil geldi. Simdi ne olacak? Dunyada o kadar cok dil var ki, bunlardan birisi yani dunya genelinde 'ikinci dil olarak' en cok okutulani ogrenilmek zorundadir eger uluslararasi topluma acilmak isteniliyorsa. Italyanca bildigimi yine varsayarsam, sunu yine de bilirim ki, karsima bir Italyan muvekkilin cikma ihtimali, o Italyan'in ingilizce bilme ihtimalinden cok daha azdir.

Somurge olayi ise cok farklidir, dunya dili kavramiyla karistirilmamasi gerekir. Su an 'bagimsizlarini kazanmis(!)' somurge devletlerin 'dunya dili' degildir en cok konustuklari. Artik 'anadilleri' olmustur. Soyle bir ornek vereyim; Fildisi Sahilleri ve Burkina Faso'dan iki arkadasim vardi. Eski Fransiz somurgesi olan bu ulkelerin bu iki vatandasi ayni dili anadil olarak benimsemislerdi: Fransizcayi. Kendi yerel dilleri yine vardi ama kendi aileleriyle bile Fransizca konusmayi yegliyorlardi-Fransizca kendi anadillerinin onune gecmisti. Ancak her ikisi Ingilizce de biliyordu ve bir Turk ile(benimle) Ingilizce ortak dilinde konusuyorlardi. Iste bahsettiginiz somurgeci devletin dili/dunya dili kavrami burda ayriliyor dikkat ederseniz.
Gecen hafta sonu bir kac gunluk bir seminerdeydim. 66 ulkeden toplam 155 kisiydik. Ve bu 66 ulke, tek bir dilde konustu. Kendilerine ait ozel aksanlariyla ama bir tek dilde. Bunun Amerika'da yasiyor olmamin sonucu dogal oldugunu soylemeyin lutfen, cunku hepsi Ingilizce'yi kendi ulkelerinde 'iyi derecede' ogrenip de buraya kazandiklari Ingilizce sinavlar/mulakatlar sayesinde gelmislerdi. Fransizi da, Senegallisi de; Tunuslusu da, Italyani de tek bir 'ortak dili' YABANCI DIL olarak benimsemis ve bu sayede uluslararasi dunyaya acilabilmislerdi.
Bu nedenle somurgeci devletin dili/ortak YABANCI dil kavraminin karistirilmamasi gerektigini dusunuyorum.
Saygilarimla