Mesajı Okuyun
Old 09-05-2013, 14:32   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
Eşim evlenmeden önce bir mülke girmiş ama tapusunu yıllar sonra benimle evliyken aldı.Bu mülkün ödenmeyen aidat vesayre borçlardan v.b. icra başlatılmıştı.Mal satılmadan önce bahsetmiş olduğum ailemin verdiği paranın bir miktarıyla bu icra takibini kapattık ve mülkün tapusunu o zaman aldı.Ayrıca vermiş olduğum ailemin parası olduğu için evlenmeden önce almış olduğu arsayı benim üzerfime devretti.Şimdi sorum şu bana devredilen bu arsayı boşanmada alabilirmiyim,durum ne olur?

Eşiniz adına kayıtlı taşınmaz için verdiğiniz para karşılığında eşiniz de size arsa devretmiş.Sizin adınıza olan bur arsa boşansanız da sizin olmaya devam eder.Karşı taraf katkı payı/değer atışı talep ederse siz de bu ödemeler karşılığı bu arsanın devredildiği savunmasını yapabilirsiniz

Alıntı:
ayrıca evimizin kredisini kendimin ödediğini ne şekilde ispatlayabilirim.

Kredinin tarafınızdan ödendiğini banka hesapları dahil her türlü veri ile kanıtlayabilirsiniz.

Fakat hatırlatalım ki ödediğiniz kredinin yarısının eşinizce katılım alacağı olarak talep etmesi mümkündür.

Alıntı:
Evliyken bu evi eşimden habersiz en azından ortak başkasına yapabilirmiyim.Çünkü yıllarca çalıştığım halde hep borçlarını kapattım.Kendisi evlilik sürecinde çok az gelir getirdi.Bu durumun mal paylaşımına katkısı olabilirmi?

Bahsedilen ev aile olarak yaşadığınız konut ise eşinizin rızası olmadan devredemez,ve tapuya başka birini hissedar yapamassınız.

Aksi durumda eşiniz dava açabilir.

Davanızı bir avukat aracılığı ile takip etmeniz yararınızadır.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.