Mesajı Okuyun
Old 08-05-2007, 10:04   #126
Zeki

Hayat; Rize'de bankamatik sırasında gülerken bayılmaktır. Ardından acil'e kaldırılmaktır

Dün Bankamatiğin önünde sıraya girdim. Benden önce 2 kişi ve benden sonra 3-4 kişi var. En önde bir bayan para yatırmak istiyor ama nasıl yapacağını bilmiyor. Bankanın güvenlik görevlisinden yardım istiyor ve görevli yanına geliyor. Görevli açıklamaya başlıyor işlemleri sırasıyla;

-İlk önce, şuna basacaksınız, Evet'i seçeceksiniz, Ne kadar yatıracağınızı seceksiniz vs devam ediyor. Bu arada bu konudaki ''Temel amca'' bilin bakalım nerde?

Tam benim arkamda

Temel amca bu olayda evli ve eşi fadime de yanında...
Temel, bankamatik sırasında fakat eşi Fadime sırada değil ama hemen sıranın dışında Temel'in yanında bekliyor. Sıranın en önündeki bayan biraz geç anladığı için işlemler çoook yavaş işliyor ve ben dahil Temel amca da sıkılıyoruz birazcık tabii. Bu esnada Temel eşi Fadimeyle konuşuyor;

-Cit haurdan sapli supurce al daa! (Gidip şu dükkandan saplı süpürge alsana, evde lazım olur)
-Ne etcuğum supurceyi!
-Ne biliyim, belçi lazim olur!

1, 2 sn sessiz geciyor ama Fadime'nin bu cevabını Temel beğenmiyor ve tepkisini gösteriyor.

-''Ne etcuğum supurceyi!?'', Kariye bak yau, sanci ben kariyim o da kocadu da, ben diyirum oğa ''cit supurge al ''. Kafayi yemişsun ha! Alla alla!

Fadime cevap vermiyor ama Temel ikinci teklifi yapıyor;
-E, o zaman cit haurdan tencerenun dibine konan şeyden al daa! Hiç birini ceturmedun zati İstanbul'dan.
-Ne etcuğum oni, lazim diyil bağa!
-''Lazim diyil sağa!?'' Zati anca oyle dersun, ''Lazim diyil''. Sançi umurumedu.

Temel Fadime'den istediği cevapları alamayınca kendi kendine söylenmeye başlıyor.
-Bağa core hava hoş! Sançi Benim kari, Hiç umureme diyil, Sançi benim kari, alla alla!

Bu arada hala en öndeki bayanın işi bitmiyor, Temel dayanamıyor ve yardımcı olan görevliye sesleniyor;
-Ula, Sakin biyere citma ha! Benum parami da sen çekcesun!
-Tamam efendim, ben buralardayım, seslenin gelirim!

Ben artık dayanamıyorum, gülüyorum.

Fadime bu sırada Temel'e seslenir;
-Haurdan bi simit al bağa da!
-Ne etcesun simiti, adam cibi bişe ye daa! Cit hauraya lokantada adam cibi ye daa! Nedu simit! Zati anca simit yersun Coren da derçi simitçinun karisidu!

Ve son hamle ile Temel Karadenizliliğini gösterir. Sıradan çıkar ve boşalan yerini işaret ederek Fadimeye;
-Sen haburiya yerume dur, Hau adam hoşlanmadi benden heral, ters bakayi bağa! (arkasında duran vatandaşı göstererek)

Not: Analaşılması güç ise tercüme edebilirim.

Hayat; Temel ile karşılaşmaktır.