Mesajı Okuyun
Old 25-09-2014, 08:47   #35
Av.A.Aksoy

Çalışmakta olduğum yerden canıma tak ettiği için ayrıldım. İnsanın kendisiyle aynı unvanda olan fakat sadece bir yıl fazla tecrübesi var diye mobbinge maruz kalması gerçekten ilallah ettiriyor. Bence yalnızca stajyerlere avukatlara değil tüm hukukçulara Meslek Etiği Eğitimi verilmeli. Tıpkı Formasyon kadar önem verilmeli bu eğitime. Zira stajyer ücret hak etmiyor, stajyer ayak bağıdır, stajyer her şeyi yarım yanlış yapar, stajyere işi öğreten benim, ben stajyerden çok yoruluyorum vb sevimsiz bahanelerin bir şekilde önüne geçilmesi şart.
Benim şu iki aylık dönemde gördüğüm, bayanlar için en rahat çalışma ortamı kurumlar veya kamu. Banka vb Hukuk Müşavirlikleri en garanti ve 'tıkır' işler. Serbest Avukatlık bayanlardan ziyade erkeklerin daha rahat yaptıkları bir iş. Tabi bunu da icra ve dava olarak ayırmak gerekiyor. Eğer sırf icra çalışılıyorsa, bayanlar da elbette ki kolaylıkla yapıyorlar.
Ücret konusuna gelince de İstanbulda'ki '' stajyer avukat lobisi'' 500TL-4500TL arasında değişiyor. Küçük ölçekli yerler daha cüzi rakamlar teklif ediyorlar. Fakat ceza ağırlıklı ofislerde en yüksek ücret veriliyor. İcra yoğunluğu olan ofislerde ise ücret 800-200TL arasında tahminimce.
Gözlemlerime katılan katılmayan var mı bilmiyorum fakat gözüme takılanlar bunlar. Umarım her şey çok daha iyiye gider.

Saygılarımla