Mesajı Okuyun
Old 14-06-2007, 20:42   #53
Av.Hatice Çilenger

Değerli meslektaşlarım herhalde bugün başıma gelen hiçkimsenin başına gelmemiştir .Şöyle ki Sulh Ceza mahkemesinin kapısı önünde duruşma bekliyorum duruşma saati 9.30 ama listede 25.inci sıradayım.Bir meslektaşımla oturarak sıramızı beklerken muhabbet ediyoruz .Beklerken 1 saat geçti ,mübaşirin hiç isim seslenmediğini görünce arkadaşım gidip baktı ve yanıma gelerek
"Boşuna bekliyormuşuz hakim başvuranı alıyormuş dedi. Sizi de söyledim şimdi bizi de alacaklar dedi. Nitekim ; biraz sonra arkadaşım alındı 10.sıradaydı..ben kendimi hatırlattım mübaşire.. A,o dosyayı aldık dedi.Nasıl olur ben buradayım ve 25.inci sıradayım bak 10.yeni giriyor,ismimi okumadınız..Cevap aynen şöyle:"Biz seslenmiyoruz geleni alıyoruz,hakim böyle istiyor" dedi .duruşma salonuna girdim ,hakime durumu ilettim ."Ne yapalım alın dosyaya bakın" dedi. Dosyaya baktım;Hakkımızda ihzaren celbine kararı vardı .Ve müşteki avukatı girmişti .Yani o başvurmuşve girmiş ben dışarda beklerken sanık vekili okunmadan duruşma yapılarak ,dava 6 ay sonraya ertelenmişti.Hakim sızlanmama sinirlenerek Git Adalet Bakanlığına şikayet et,ben kırk senelik hakimim diye bağırdı.Maalesef hakim 40 senede bu usulü öğrenememiş mi diye düşünmem lazım ..?
Lütfen Meslektaşlarım ,hep böyle çaresiz mi kalacağız. Kürsüden Ben ne dersem o olur diyen ,yeni yeni usuller icat eden, hakimler karşısında Tabi ki biz sac ayağını özenle koruyalım ama böyle hakimlerle çalışırken bu nasıl olacak,Onlara nasıl anlatacağız avukatın da sac ayağından biri olduğunu ...
Tabiki kürsüden indikten sonrada emekli hakim unvanlarından vazgeçemiyorlar,Avukatı bir meslektaş olarak görmeyenler, emekli olunca kendilerine Emekli hakim sıfatı ile farklı bir statü yaratmaya çalışarak aramızda dolaşıyorlar ..Bu doğru mu ?Barolar bu unvanlarla ortaya çıkanları baroya kabul etmemeli diye düşünüyorum.Ama Emekli Hakim Avukatlar Barosu diye bir Baro kurulursa bir diyeceğimiz olamaz orada kendi üst sınıfları içinde birbiriyle teşriki mesaide bulunabilirler.Avukat azarladıkları hırpaladıkları günlerin anılarını kendi aralarında yad edebilirler.
Çok değerli ,onurlu, vakur, hukuku da onun tüm müesseselerinide onların üyelerinide benimsemiş saygı dolu hakimlerimizin bulunduğunuda biliyoruz.Herhalde onlar sayesine yargı düzenimizde bütün olanlara rağmen ayakta duruyor.Selam olsun Hukuka ve hukukçuya saygısı olanlara..