Mesajı Okuyun
Old 06-11-2006, 15:42   #2
Av.Suat Ergin

Nişanlı liseli, artık okuldan atılmayacak
Milli Eğitim Bakanlığı 42 yıllık yönetmeliği değiştiriyor. Yönetmelik değişikliğiyle, lise öğrencilerinin nişanlanmasına serbestlik getirilecek. Evlenen liseli ise okuldan atılacak

06.11.2006

Milli Eğitim Bakanlığı, 42 yıllık yönetmelikte yapcağı değişiklikle nişanlanan lise öğrencileri okuldan atılmayacak. Bu ay yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelik değişikliğine göre, evli olanların veya okurken evlenenlerin okulla ilişiği eskiden olduğu gibi kesilecek. Alınan bilgiye göre bakanlık nişanlandığı için okuldan atılma tehlikesiyle karşılaşan öğrencileri kurtaracak bir düzenlemeye gidecek.

Yeni düzenleme uyarınca, 42 yıllık Liseler ve Ortaokullar Yönetmeliği’nin ilgili bölümleri değiştirilerek Talim ve Terbiye Kurulu’nun onayına sunuldu. Bu ay yürürlüğe girmesi planlanan değişikliğe, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in de sıcak baktığı öğrenildi.

Değişiklikle, mevcut yönetmelikteki, “Evli, nişanlı olanlar okula öğrenci olarak alınmazlar. Öğrenciyken evlenen ve nişanlananların okulla ilişkileri kesilir” ifadesi değiştirilecek. İfadedeki “nişanlı” sözcüğü çıkarılacak, ancak “evli” sözcüğü korunacak.

http://www.vatanim.com.tr/root.vatan...9&Categoryid=1