Mesajı Okuyun
Old 04-11-2006, 11:39   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Lise Öğrencisinin Nişanlanması Eğitim Hakkını Ortadan Kaldırır Mı?

4 kasım tarihli Radikal gazetesinde küçük bir haber var.Ankarada bir okulda geçen olay anlatılıyor.

Olayın kahramanı 17 yaşındaki lise öğrencisi.Nişanlanmış.
Diğer kahraman okul müdürü.Yönetmeliğin 153.md.sine dayanarak öğrencinin kaydını silmiş.

Kendi adıma yapılan uygulamanın temel hak ve özgürlüklere aykırı olduğu,eğitimin temel hak olduğu,bu hakkın sınırlamasında ölçülülük ilkesinin çok dikkate gözetilmesi gerektiği,ayrımcılık yasağına aykırı olduğunu düşünüyorum..

Edinebildiğim kadar ile akşam liseleri olarak adlandırılan okullarda öğrencinin medeni durumu öğrenime engel oluşturmamaktadır.
Kaldı ki nişanlanma bir evlenme vaadidir,resmi kayıtlar açısından evlenme akti gerçekleşene kadar geri dönüşü mümkün bir karardır.

Okul ile ilişkisi kesilen öğrencinin nişanı bozması durumunda yeniden öğrenciliğe dönüşü mümkündür.Hal böyle olunca sadece nişanlanmayı eğitim hakkının bir engeli olarak görmek temel insan hakları ve özellikle çocuk Hakları sözleşmesinin amaçlarına aykırılık oluşturmaktadır.

Çocukları ilgilendiren faaliyetlerde gözetilmesi ve hiç unutulmaması gereken ilke Çocuk Hakları Sözleşmesi ve "çocuğun öncelikli ve üstün yararı"dır.

Çocuğun okulla ilişkisinin kesilmesi eyleminde çocuğun ya doğrudan doğruya veya bir temsilci yada uygun bir makam yoluyla dinlenilmesi fırsatı, ulusal yasanın usule ilişkin kurallarına uygun olarak çocuğa, özellikle sağlanması gerekmektedir.Yönetmelik Çocuk Hakları Sözleşmesinin sağlamış olduğu olanakları kısıtlayamaz.(ÇHS 12/2)

Nişanlanma çocuğun özel yaşantısının bir parçasıdır.Yasa tarafından korunmaya hakkı vardır.ÇHS 16/1-2)

Eğitim bütün çocukların hakkıdır ve eşit fırsatlar bütün çocuklara sunulmalıdır.Yönetimler okulu terketme oranının düşürülmesi için çaba sarfetmelidir.(ÇHS 28/e)

Sonuç:Yapılan işlem temel haklara aykırdır.Yönetmeliğin bu düzenlemesinin iptali gerekir.

Saygılar