Mesajı Okuyun
Old 04-10-2006, 23:09   #1
Çaba

Varsayılan ortaklığın giderilmesi davalarında idare kayyımlığı

Saygıdeğer arkadaşlar önerilerinize acilen ihtiyacım var.

Gölcük depremi sırasında yıkılan ve arsa haline dönüşen bir binada hissedar olan davacı diğer hissedarlara ortaklığın giderilmesi davası açıyor.

Davalılardan bir kısmının adresi tapuda yıllarca evvel yapılan alım-satım sırasında bildirilen adresler.Emniyet araştırması yapılıyor ve ulaşılamıyor.Daha sonra Malmemurlarının kayyım tayin edilmesine dair kanuna dayanılarak davacıya süre veriliyor, bekletici mesele yapılarak ayrı bir dava açılarak defterdara tebligat yapılıyor ve Defterdar 3 kişinin adına kayyım tayin ediliyor.İdare kayyım tayin edildikten sonra ortaklığın giderilmesi davasına 3 kişi adına kayyım olarak katılıyor.

Nüfustan yaptığımız inceleme sonucunda kayyım tayin edildiğimiz küçük çocuğun babasının deprem tarihinde yani 17 Ağustosta öldüğünü öğreniyoruz.Ayrıca dosyada mevcut davacı vekilinin ölen babaya ait aldığı veraset ilamında yanlışlık olduğunu gördük.Çünkü adamın ilk karısı ölüyor, bir çocuğu kalıyor,daha sonra 2evliliğini yapıyor yeni eşinden de bir çocuğu oluyor.Yani gerçekte adamın ölümünden sonra annesi farklı birinci çocuğu,eşi ve ikinci çocuğu kalıyor.Veraset ilamında çocukların her ikisininde annesi aynı şahıs görünüyor.

Ayrıca her üçünede SSK dan maaş bağlanmış.Sorun şöyle;

1-Anne ve babası olmayan küçüklere vasi tayin edilmesi gerekmez mi?Çocuk babasından maaş aldığına göre mutlaka vasi tayin edilmiştir diye düşünüyorum.

2-Verasetin iptali davası açmak gerekir mi?Gerekirse bu davayı kim açacak.Biz her üçünün adına da kayyım olarak giriyoruz.Üstelik Hazine Avukatının kendisinin doğrudan dava açma yetkisi yok.Ama gerçekleri görmezden gelmek te beni rahatsız ediyor.Küçücük bir çocuğun ve diğerlerinin satış sonrasında gelecek paraya çok ihtiyacı olabilir ve belki de yıllarca sonra alabilecek veya hiç bilemeyecek.

3-İlginç bir şey daha çocuğun nüfus cüzdanı İstanbul'dan değiştirilmiş ve değiştiren kişi olarak ta ölen babası görünüyor, onun ismi verilmiş.(Nüfusa göre)

4-Malmemurlarının kayyım tayin edilmesinden ve satıştan hisseye düşen parayı bu insanlar ilerde almak için nereye başvuracaklar?Bu Mahkeme mi olacak yoksa doğrudan Hazine mi?

5-Deprem yaşayan, insanların ölülerini bile zor bulduğu bir ilçede adres araştırmaları daha hassas yapılamaz mı?

6-İlan yapılması gerekir mi?

7-Önerilerinizi bekliyorum, Yargıtay kararlarına ihtiyacım var.Şimdiden teşekkür ederim.