Mesajı Okuyun
Old 17-02-2007, 18:20   #6
üye3578

Düet mahiyetindeki tartışmaya çekingenlikle katılayım,

Sayın Dr.Cem Hekimbaşı ve Sayın Av.Habibe Yılmaz Kayar'ın tartışmalarını ilgi ve zevkle takip ettiğimi, tartışmanın gerek seviyesi ve gerekse içeriğinden keyif aldığımı, tarafların (hukuk-tıp) özenli ve dikkatli beyanlarından faydalandığımı ve kendi adıma teşekkür borçlu olduğumu belirtmek isterim.

İçerik olarak hasta hakları konusundaki açıklamalar konusunda meslektaşım sayın Kayar'ın görüşleri bana daha yakın ancak başlık konusunda sayın Hekimbaşı'nun haklı olduğunu düşünüyorum.

Kanaatimce hekim hakkını, hasta hakları çerçevesinde ayrı, ancak özellikle ve kanaatimce öncelikle idareye karşı düşünmek, tartışmak gerekir. Sayın Hekimbaşı'nun imrendiren özgeçmişini okudum, söyleyeceğim şeyleri yaşadığına eminim. Daha önce görev yaptığım yerlerde hasta hakkı ihlali olduğunda bunu savunacak biz dahil birçok kurum ve kişi olduğu halde, hekim hakkı ihlalinde aynı şeyin sözkonusu olmadığını, zahmetli bir eğitimden geçmiş hekimlerin küçük yerlerde çok büyük sıkıntılar çektiğini, hakarete, fiili saldırıya uğrayan birçok hekim gördüğümü üzülerek görmüştüm. Suç teşkil eden eylemlerin cezasız kalmaması, bu meslek erbabının daha uygun şartlarda hizmet vermesi için elimizden gelen kanuni, fiili ve sosyal davranışların sergilemeye çalışmıştık.

Ancak, sayın Hekimbaşı'nun yasal düzenlemelerle ilgili eleştirilerine; meslek kuruluşları vasıtasıyla, üyeleri arasında çok fazla hekim bulunan TBMM'ne iletildiğini, konuşulup tartışıldıktan sonra bu kararın alındığını belirtip, bu hususta görüş belirtmeye yetkin olmadığımdan yorum yapamayacağım.

Tüm bu açıklamalardan sonra, hasta hakkı ile Sayın Hekimbaşı'nun deyimiyle "görevli" kıyaslamasını yapmamak, hizmeti alana tanınan hakka saygı göstermek gerektiği kanaatiyle her ikinizede saygılar sunarım...