Mesajı Okuyun
Old 10-08-2011, 08:11   #8
kordelya

"Olayda kiralanan taşınmaz başlangıçta arsadır ve arsa olması nedeniyle Borçlar Kanunu uygulanacak gibi görünmektedir. Fakat daha sonra sözleşme maddelerinden de anlaşılacağı üzere bu boş arsanın üzerine çeşitli yapılar yapılmasına izin verilmiş ve bu üstü kapalı yapılar nedeniyle olaya uygulanacak yasa 6570 sayılı Yasa olmuştur. 6570 sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun md. 1 “ Belediye teşkilatı olan yerlerle, iskele, liman ve istasyonlardaki gayrimenkullerin ( musakkaf olmayanları hariç) kiralanmalarında kiralayanla kiracı arasındaki hukuki münasebetlerde bu kanun ile Borçlar Kanunun bu kanuna aykırı olmayan hükümleri tatbik olunur.” şeklinde düzenlenmiştir. Bir taşınmaz kirası hakkında, 6570 sayılı kanunun uygulanabilmesi için iki ölçü bulunmaktadır. İlki, taşınmazın musakkaf (üstünün çatı, dam vs. ile örtülü) bir yapı olması; ikincisi ise bu musakkaf taşınmazın, belediye teşkilatı olan yerlerde veya belediye teşkilatı olmasa bile iskele, liman veya istasyonda bulunmasıdır. Olayımızda her ne kadar başlangıçta kiralanan yer arsa niteliğinde olsa da daha sonra taraflar arasında kararlaştırıldığı üzere tek katlı bir servis binası ile altı oto aksesuarı satış yeri , üstü de yönetim ünitesi yerleşim yeri olarak kullanılan iki katlı bina olmak üzere iki ayrı bina inşa edilerek kiralanan yerin sadece arsa olma vasfı ortadan kaldırılmıştır. Aşağıdaki Yargıtay Kararı da 6570 sayılı yasa hükmünün olaya uygulanması yönündedir"

Pratik olay çözümümümden bir alıntı yapıyorum kullandığım diğer yargıtay kararlarını da ekleyeyim. Her ikisi de uygulanabilir ancak hangisini uygulamaya karar verirsen ver gerekçelerin doğru olması önemli. Ödev konusunda başlangıçta ayrıntılı açıklama yapmanı tavsiye ederim. Benim ödevim 40 sayfa tutmuştu kira sözleşmesi ile ilgili tüm açıklamaları yapıp sonra olay çözümüne geçmiştim.

YARGITAY
HUKUK GENEL KURULU
E. 2005/6-181
K. 2005/208
T. 30.3.2005
Ben asıl olarak bu HGK kararını kullandım ama aksi yönde kararlar da mevcut bildiğim kadarıyla. Sana hangisinin gerekçesi daha ağır basıyorsa savunma açısından onu kullan çünkü sözlü olarak da ödev sunumu yapacağın için gerekçelerinin sağlam olduğunu düşündüğün kararı kullanman mantıklı. Şimdiden başarılar dilerim, kolay gelsin