Mesajı Okuyun
Old 22-04-2013, 08:22   #1
Konuk

Rahatsiz Hekimin Mobbing Sayılabilecek Eylemleri

merhaba
ben askeri pilotum 3 ay önce 2013 yıllık peryodik muayenem için askeri hastahaneye gittim.bir önceki sene aynı hastahanede aynı kardioloji doktoruna muayene olurken göğüs rontgeninde kalp damarında plak izi görünüyordu radyolog bunu rapora yazmıştı.2006 dan beri göğüs rontgenim de bu görüntü oluşuyor. aynı kardioloji doktoru bana sağlam raporu verdi ama bir ara gel ileri tetkik yapalım demişti. ben gitmedim fakat sivilde sanal anjio çektirdim.anjio sonucu kalp damarlarının birisinde %20 plak çıktı. sivil doktor kilo verirsem, spor yaparsam ,balık yağı falan kullanırsam bunun kaybolacağını söyledi.18 kilo verdim doktorun dediklerini harfien yaptım. hakketende rontgenlerde sürekli çıkan o plak izi çıkmamaya başladı.2013 peryodik uçuş muayenem sırasında çekilen rontgendede çıkmadı. Tüm branşlarda sağlam onayı aldıktan sonra kardioloji branşına geldim. tabi geçen seneden beni hatırladı.ileri tetkik için gelmedin dedi. bende dışarıda ileri tetkik yaptırdım dedim. doktor 1 sene önce yaptırdığım anjiografiyi görmek istedi. bende salak gibi getirdim gösterdim.doktor kalpsintigrafisi istedi.ağır bir ileri tetkik olmasına rağmen sintiğrafiyi çektirdim tamamen normal çıktı.güncel rutin test ve muayenelerimde bir sorun olmamasına rağmen neden hangi gerekceyle ileri tetkik istediğini sordum cevapta alamadım.yazılı olarak sorduğumda doktor gerek gördüğünde ileri tetkik isteyebilir gibi muğlak cevap verildi.daha sonra geçen seneki sivil anjiografi raporuna göre kalp damarlarında koplikasyon yapmamış plak oluşumu kararı vereceğini bunun da jet uçuşumu kesmek anlamına geldiğini söyledi.bende geçem seneki tetkiklerle hemde resmi olmayan(sivilde yapılmış) tetkilerle bu karar varmasının yanşıl olduğunu ,güncel test ve muayenelerde böyle bir sonuca varacak bulgu olmadığını söyledim.bu sefer anjiyografiyi güncelleyelim ozaman deyip anjio için gataya sevk etmek istedi. mobbing yapıldığını düşünüp muayeneyi tamamlamadan ayrıldım.
size sorum şu bir doktor güncel rutin muayene ve labaratuvar sonuçlarında hiçbir bulgu olmadığı halde gerekce belirtmeden bu derece ileri tetkik isteyebilirmi?sorulduğunda öyle uygun gördüm diyebilirmi? istesede ben kabul etmek zorundamıyım .yani mevcut rutin sonuçlarla bir karara var ben ileri tetkiklerin getireceği riskleri göze almadığım için yaptırmak istemiyorum diyebilirmiyim?bir doktor bu seneki sonuçlarında bir sıkıntı yok ama geçen seneden aynı sonuçlarda sıkıntı vardı o yüzden ileri tetkik istedim diyebilirmi?
konu biraz karışık bu yüzden insanlara izah etmekte zorlanıyorum .umarım size anlatabilmişimdir.tşk ederim.