Mesajı Okuyun
Old 17-09-2014, 22:20   #3
osmaneler

Alıntı:
Yazan milatsu
Sayın meslektaşlarım, bir türlü kolay ve faydalı yolunu bulamadığım sorunuma yardımcı olursanız sevinirim.
Müvekkil endüstriyel tasarım hakkı almıştır. Ancak başka bir firma bu tasarımı kopyalayıp satıyor. elinde resim video yok...
tazminat davası ve ceza davası açmayı düşünüyoruz ancak öncesinde delil tespiti istememiz gerektiğini düşünüyorum. Mahkemeden tazminat davasından bağımsız olarak ayrı bir dava açarak mı istemeliyim delil tespitini ya da kendim zabıta ile ve ya noter ile gidebilir miyim.Noterden ihtar çeksem ya da mahkemeden istesem delil tespitini her iki durumda da delilleri kaçırmak için fırsat vermiş oluyorum bu durumda tazminat çok düşük çıkacak kayıt dışı satışlardan dolayı. tecavüz devam ederken delil tespiti yapmanın kolay bir yolu var mı? en garantili çözüm yolu nedir? şimdiden teşekkürler.

Öncelikle endüstriyel tasarım ihlali Anayasa mahkemesinin iptal kararı ile suç olmaktan çıktığı için ceza davası açılamıyor. Delil tespitini dava açmadan önce ve karşı tarafa önceden tebligat yapılmamasını talep ederek yapmalısınız. Esas dava açarsanız davaya bakan mahkemeden başka yerde değişik iş dosyası üzerinden delil tespiti talep edemezsiniz. Esas davaya bakan mahkeme de tebligat çıkarmadan delil tespiti yapmayacaktır. Davayı açmadan değişik iş dosyası üzerinden tespit istemek en kolay yoldur.