Mesajı Okuyun
Old 03-09-2009, 17:36   #11
pozitifyaşam

HIV pozitif kişiyi takip ve tedavi eden hekimin 3. kişilerle hastasının tanısını onun rızası dışında paylaşması kişisel sağlık verisinin mahremiyeti ilkesine aykırılık teşkil eder ve suçtur. Dolayısıyla ne kurum içindeki diğer personel ile ne HIV pozitif kişinin yakınlarıyla HIV tanısı paylaşılamaz. Ancak müdavi hekimler ve eş ile paylaşılması konusunda farklı görüşler mevcuttur. Hekimin tedbir amacıyla hastanın yakınlarını ve kurum çalışanlarını bilgilendirmesini önermek, HIV bulaş yollarını bilmemekle ya da doğru bilginin tutum ve davranışa dönüşememesi ile açıklanabilir. HIV tanısının açıklandığı durumlarda kişilerin yaşamın her alanına ilişkin yasal hakları ihlal edilebilmektedir. Ameliyat edilmeyen ve bu sebeple yaşamlarını kaybeden HIV pozitiflerden tutun da HIV pozitif olduğu için belediyelerce evlendirilmeyenler, gazetelere isimleri ve resimleriyle manşet olanlar, işten çıkartılanlar, okulnuna devam etmesine müsede edilmeyenler olmuştur ülkemizde. HIV pozitiflerin tedavi hakkını savunabilmemiz için öncelikle toplumla birlikte yaşamalarına olanak tanımamız gerektiğini düşünüyorum. Bunun için de hepimiz bilgilenelim diyorum.