Mesajı Okuyun
Old 12-05-2008, 09:02   #4
BaharB

Alıntı:
Yazan cevdetakcan
Sayın Bedrettin Bey,İcra takip dosyasına bir dilekçe ile takibe konu davanın devam ettiği hususunda bilgi verilmiş olsaydı, mahkemede geçen süreler hesaba katılmamış olurdu bu itibarla da,icra müdürü dosyayı işlemden kaldıramazdı, Ancak dosyada böyle bir bilginin olmaması icra müdürlüğünce İİK.nun 78,106 ve 110. madedelerine göre yapılan işlemin doğru olduğu kanaatindeyim. Böyle hallerde dosyanın işlemden kaldırılmamısı için icra takip dosyasına bilgi verilmesi gerekmekte olduğunu düşünüyorum ve uygulamanın böyle olduğunu zannediyorum. Saygı ve salamlarımı sunuyorum.
Sayın Cevdet Akcan;
İİK md.78 de, söz konusu olan süre "haciz isteme" süresidir ve ikinci fıkrada davanın kesinleşmesine kadar uzatılan süre de yine bu haciz isteme süresidir. Somut olayın ise "satış isteme" süresi ile alakalı olduğunu düşünüyorum.
Mahkemenin tedbir kararının, vezneye giren paranın alacaklıya ödenmemesine ilişkin olması gerekir ve Mahkeme tedbir kararını talebe gerek olmaksızın İcra Müdürlüğüne bildirir.
Her ne kadar İcra Müdürü takibin düşmesi nedeniyle haczin kaldırıldığını beyan etmişse de, haczin, 106 ve 110. maddeler gereğince, süresinde satış istenmemesi nedenine dayalı olarak haczin kalkmış olması sonucu kaldırılması gerekirdi ve bu bakımdan icra müdürünün işlemi sonuç bakımından yerindedir.
Esasen 106 ve 110. md.gereğince haczin kalkması için İcra Müdürünün herhangi bir işlemine veya kararına da gerek yoktur. Sürenin bitmesi ile haciz kendiliğinden kalkar. İcra müdürünün işlemi taraflara ve muhataba (Trafik şube, yediemin, tapu vs.) karşı açıklayıcı mahiyettedir.
106. maddenin istisnası, istihkak davalarıdır. İİK md.97 8. fıkra gereğince istihkak davası esnasında 106. maddedeki satış isteme süresi işlemez.
Saygılarımla.