Mesajı Okuyun
Old 30-10-2013, 09:46   #2
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Alıntı:
bir hastanede kendi yerine başkasının kanını verdiği anlaşılan kişi hakkında sahtecilik suçundan dava açılmış olup; aslında sahtecilik suçu için sahte belge olarak bu labaratuar sonucu sayılabilirmi?? sırf labaratuar sonucu sahte heyet raporu alma eylemine yeterlimidir bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim
Sayın avukattalip;

TCK'nın 'Resmi belgede sahtecilik' başlığı altında düzenlenen 204. maddesinin 1. fıkrasına göre; "Bir resmi belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmi belgeyi kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."

Somut durumda resmi belgenin düzenlenmesi, resmi belgenin aldatıcı şekilde değiştirilmesi ve/veya sahte resmi belgenin kullanılması söz konusu olmadığından resmi belgede sahtecilik suçunun oluşmadığı kanaatindeyim.

Saygılarımla..