Mesajı Okuyun
Old 29-03-2013, 10:00   #44
justiz

Varsayılan Duruşma Sırası Bekleme Sorunu

Değerli Meslektaşlarım,

Aramızda duruşma sırasında saatlerce beklememiş olan sanırım yoktur.
Uygulama rutin hale gelmiş, memleketin tüm sisteminde olduğu gibi burda da işler ite kaka yürüyor.
Hala çoğu mahkeme 10 dosyayı aynı saate yazıyor. Saat 9.30 için 10 dosya yazılmış, zamanında gelmenize rağmen 2 saat beklemek durumunda bile kalabiliyorsunuz.

Ben burda görev ihmali suçu işlendiğini düşünüyorum. İlgili mahkeme, 5 dakikasını ayırıp duruşma saatlerini peş peşe gelecek şekilde düzenleme zahmetine bile katlanmak istemiyor. Bir avukat davası için zamanında gelmesine rağmen 1-2 saat bekliyor.

Bu rutin hukuksuz uygulamaya karşı başkaldırmak gerektiğini düşünüyorum.

Neler mi yapılabilir ?

1- Öncelikle gecikmeli girdiğimiz her davada mahkeme hakimlerini uyarmamız gerekir. Boşuna davanın uzadığından söz etmesinler, duruşmada yapılacak işler ve ortalama süresi önceden öngörülebilir. Duruşma sırası buna göre takdir edilmelidir.

2- Konuyla ilgili suç duyuruları başlamalıdır. Geç girdiğim her duruşmada ilgili mahkeme , görevini gereği gibi yapmayarak zamanımı çalmıştır ve zarar görmeme neden olmuştur. Bu hem kişisel hem de kamusal bir zarardır.

3- Baroyla birlikte hareket edilerek konu organize bir şekilde takip edilebilir.

Mesleğin saygınlığını korumak her meslektaşın üzerinde bir borçtur.
Sizlerin de önerileriniz olursa memnun olurum.

Saygılarımla