Mesajı Okuyun
Old 16-05-2011, 16:16   #30
Özkan Atalay

Gelelim sayın ali kara'nın söylemine; sayın Ali Kara diyor ki; ''itiraz kanunda açıkça itiraza tabi olduğu belirtilen mahkeme kararlarına karşı gidilebilen bir kanun yoludur.'' tek hakimli mahkemeyi ele alırsak;hakim "toplu mahkemede olsaydım bu kararı kendi basıma verirdim" diyebiliyorsa bu bir hakimlik kararı,
"toplu mahkemede olsaydım bu kararı diğer üyelere danışarak verirdim" diyorsa mahkeme kararıdır. Sulh Ceza ve Asliye Ceza Mahkemesinin hakimi tektir. Dolayısı ile tek hakimin verdiği karar hakim kararı, mahkeme Ağır Ceza Mahkemesi ise heyet ile birlikte verildiğinden mahkeme kararıdır. Sayın Ali Kararının söylemine göre ise Sulh ve Asliye Ceza Mahkemelerinin kararı tek hakimli olduğundan ve mahkeme kararı olmadığından, hakimin kararına karşı itiraz hakkı yoktur. O zaman Sulh Ceza ve Asliye Ceza Mahkemelerinin tutuklama kararına da itiraz edemezsiniz. Kanunun 267. maddesi sadece mahkeme kararlarına karşı değil hakim kararlarına karşıda itirazı kabul etmiştir. 267.madde'nin hakim kararı ve mahkeme kararı olarak, kararları ikiye ayırmasının sebebi de budur. Saygılarımla.