Mesajı Okuyun
Old 11-01-2011, 20:38   #13
Av.Nevra Öksüz

Sayın av.ismaildeğer,

Öncelikle "kendi öz eleştirimi de yapıyorum" dediğiniz için, sizin de sitede eleştirdiğiniz yönde; "Hukuksal fikirlerin tartışılmasını, hukuksal metodlar konusunda fikir alış verişi yapılmasını hukuki yardım olarak değerlendirilemeyeceğini düşünmekteyim. Hukuksal sorunların ve çözümlerin de bu çerçevede yapılması gerektiğine inanmaktayım."inancınıza zıt sorularınız olduğu hususunda fikir beyan etme gereği duymuyorum

Diğer taraftan:

Alıntı:
Yazan av.ismaildeger
...Daha bir kaç hafta önce, meslektaşların soruları kısmında açıkça, hukuk soruları kısmında sorulacak türden bir soru ile karşılaşmam sonucu bu fikrimi cevap olarak yazdım.

...ancak başka meslektaşlarımız hukuki yardımda bulunmaya çalışmaya devam ettiler...

Alıntı:
Yazan av.ismaildeğer
...Bir avukat, aldığı eğitim ve sahip olduğu hukuk mantığıyla yapacağı araştırmalar sonucu HER TÜRLÜ HUKUKİ SORUN HAKKINDA bir çözüme ulaşabilmelidir.

Bir avukat, en ufak hukuki sorunlar konusunda dahi meslektaşlarına danışma ihtiyacı hissetmesini bir avukatın aczi olarak değerlendirmekteyim. Bu şekilde hareket eden bir avukata da hiç kimse zaten danışma ücreti vermez...

Bu bahsettiğiniz forumu biliyorum; link vermeyeceğim ama 24.12.2010 tarihinde meslektaşlarımızdan birinin sorduğu soru idi. Biliyorum, çünkü sizin, meslektaşımıza yazdıklarınız sebebiyle meslektaşımıza cevap vermek istemiştim. Çünkü soruda sayın meslektaşımızın daha ne sorduğu bile belli değilken; meslektaşımızı "en hafif" şekliyle -basit- soru sormakla itham ettiniz.

Diyorsunuz ki: "en ufak hukuki sorunlar konusunda dahi" soru sormak avukatın aczidir. Hiç düşündünüz mü kime göre "en ufak"; kime göre "basit"... Örn: bana göre çok basit ve kesinlikle sizin bir avukat olarak bilmeniz gerektiğini düşündüğüm şey, sizin için öyle değildir veya size göre çok basit ve kesinlikle bir avukat olarak benim bilmem gerektiğini düşündüğünüz şey, benim için öyle değildir. Gerçi siz THS de benden eski bir üye olmakla daha iyi bilirsiniz ama; THS deneyimlerime dayanarak, bazen çok basit konularda çok leziz tartışmalar yaşanabiliyor değil mi... Hiçbir soru gereksiz değildir. İstemeyen, cevap vermeyebilir (diye düşünüyorum )

Diğer taraftan bir öneri: THS'de geziniz; "en ufak" diye nitelendirdiğiniz hukuki sorunlara ait forumlarda Yargıtay kararı görürseniz; bilin ki hakimler sizin, o çok ufak dediğiniz konularda hata yapmış, konu yargıtaya gitmiş; bazen de yargıtay hata yapmış... Demek ki çok ufak değilmiş.

"Hukuki yardım" konusuna gelince Sayın Ekici'nin
Alıntı:
Yazan Av.Engin EKİCİ
...olayın büyük bir bölümünü paylaşmayan, sadece kısmi bir özeti sorusunda veren soru sahibinin davasını kazanmasında verilen yanıtın tek başına etkili olduğunu düşünmek mümkün değil...Kİmbilir dava dosyası kapsamında soru sahibinin vakıf olamadığı ve davanın aleyhine sonuçlanmasına neden olabilecek başka ne hususlar vardır?...
görüşüne katılıyorum. "Hukuki yardım" verdiğinize emin misiniz? Ben, şahsen "ücrete tabi olan" hukuki yardımı THS de sorulara yazdığım cevaplar gibi vermiyorum; başka bir ifadeyle THS'ye yazdığım cevaplar, ücrete tabi olan "hukuki yardım"ımdaki gibi değil; olamaz da.

Bu meyanda Sayın av. ömer sinikan'ın açtığı http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=56603
adresindeki konuya da bir bakın derim

Doktor için siz bir hastasınız; hastanın, böyle bir şeyi "görmemesi" normal; bu, olmadığı anlamına gelmiyor. "Müvekkil"in görmesini eleştiriyorsanız; anılan konuda, daha önce de bir yerlerde yazdığım üzere üstadımın:

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
...Mesleki dayanışma, meslektaşlar arasında olur ve onlar arasında kalmalıdır.

Mesleki olmayan diğer alanların ise açık olması daha doğru olur kanaatindeyim...
görüşüne ben de katılıyorum

Son olarak "balık tutmayı öğretmek, ücrete tabidir"

P.S: Aslında şu anda Sayın Aladağ'ın açtığı konuyu taciz ediyor gibi hissediyorum ve kendisinden özür diliyorum; çünkü sanırım "konu" bu değil Lakin site yönetimi dilerse başka bir yere bu mesajları taşıyabileceği için müsterihim

Saygılar...