Mesajı Okuyun
Old 11-01-2011, 19:17   #11
detay82

Sayın Av. Suat Engin,

Örnek için teşekkürler.

Benim yazımda bahsettiğim örnekte soru oldukça basitti ve hukuki sorular kısmında sorulması gereken bir soruydu. Ancak verdiğiniz örnek meslektaşların kısmında sorulan sorular kriterine uyduğundan cevap verdim. Ben kendi öz eleştirimi de yapıyorum zaten.

Meslek yaşamımda da pek çoğumuzun pek çoğu kez yaptığı gibi ücretsiz hukuki yardımlarda (danışma) bulunabilmekteyim. Bunun da aramızda bir birlik bulunmadığından kaynaklandığını düşünmekteyim.

Bahsettiğiniz örnek mesajım gibi, forumda 1000 lerce örnek var. Aynı şekilde sizin de başka meslektaşların da.

Hukuksal fikirlerin tartışılmasını, hukuksal metodlar konusunda fikir alış verişi yapılmasını hukuki yardım olarak değerlendirilemeyeceğini düşünmekteyim. Hukuksal sorunların ve çözümlerin de bu çerçevede yapılması gerektiğine inanmaktayım.

Bir avukat, aldığı eğitim ve sahip olduğu hukuk mantığıyla yapacağı araştırmalar sonucu HER TÜRLÜ HUKUKİ SORUN HAKKINDA bir çözüme ulaşabilmelidir.

Bir avukat, en ufak hukuki sorunlar konusunda dahi meslektaşlarına danışma ihtiyacı hissetmesini bir avukatın aczi olarak değerlendirmekteyim. Bu şekilde hareket eden bir avukata da hiç kimse zaten danışma ücreti vermez.

Bir doktor düşünün gidiyorsunuz, muayenesine, anlatıyorsunuz, muayene ediyor, sonra diyor ki; durun benim tıp bilgim burada durdu. "Türk Tıp Sitesi (misal)" ne girip sizin durumu anlatim de meslektaşlarımın çözümünü öğrenip size uygulayım... Ben hiç görmedim böyle bir şey. Ama dediğim gibi fikirler makro çapta değerlendirilebilir, gelişmeler değerlendirilebilir... vs. vs. Misal doktor direkt hastası ve hastalığıyla ilgili değil de misal, somut olayın dışında tedavilerin şekli konusunda tartışabilir, bu konudaki diğer ülkelerdeki yöntemlerden bahsedebilir.

Meslektaşlarımız arasında balık tutarak birini doyurmaktansa balık tutmayı öğretmeye çalışılmasının daha etik olacağını düşünmekteyim.

Saygılarımla.