Mesajı Okuyun
Old 16-09-2010, 17:34   #14
Av.Selim Balku

Daha açık bir şekilde ifade edebilmek için daha ayrıntılı yazma zaruriyeti doğmuştur.

Forum konusunu açan meslektaşım, bilgiye kolay erişilebilirliğinin, bilgiye sahip bizler için dezavantajlı bir durum yarattığını ifade etmiştir.

Bunun çözümününde, bilginin kolay verilmemesi gerektiği, kolay elde edilmeyenin, kolay paylaşılmasının doğru olmadığı beyan etmiştir.

Katılmadığım bu görüşten anladığım öz budur.

Mesajların silinme sebebi ise ahlak kuralları olabileceği gibi mesleki ve siyasi sebeplerde olabilir. Bu husus THS kuralları bölümünde mevcuttur.

Her iki olayın ortak noktası ise paylaşmamaya, engel olmaya dayanır.

Bu noktada, kimin yazdığını, ne yazıldığını bilmediğim bir mesaj, birileri tarafından silinebiliniyorsa, bu mesajın okuyanlara zarar verebileceği veya okunduğu zaman topluma ve mesleğe zarar verebileceği düşünülmüş olsa gerek.

ancak

bir mesaj birilerine zarar vermesine rağmen birilerine de fayda veriyorsa, ibret alınabilecek bir mesaj olduğu için, bu bilginin paylaşmasında ne sakınca olabilir.

Eğer bu mesaj silinmişse, deeplawyer34'ün vurguladığı gibi mesleğe zarar verilebileceği düşünülen, bilgi alışverişleri de silinsin.

ya da

suç ögesine sahip mesajların dışında ki mesajlar da ne sebep olursa olsun serbest olsun, tıpkı bilgi alışverişinin serbest olduğu gibi...(ben buna katılıyorum)

İletim tamamen sansür mantığını hedef almaktadır, kurumlarla ve kişilere yönelik bir tarafı yoktur

Kolay Gelsin...