Mesajı Okuyun
Old 22-06-2006, 22:25   #41
mehmetdemirlek301

Sayın Kilimanjaro, karşılıksız çıkan çekten sonraki 10 günlük düzeltme hakkını kullanma süresi içinde çekin karşılığı yatırılırsa bankanın onay almaksızın ödeyip ödememe yetkisi olmaması gerekir, ama düzeltme hakkının kullanım süresinin geçmesinden sonraki süreçte mümkün olmayabilir, çünkü bu durumda çekin ibraz süresi de geçmiş oluyor.Düzeltme hakkı süresinin geçmesinden sonra çek karşılıksız kalmıştır, artık muhatap bankayı karşılığı sonradan yatırıldıysa ödemeye zorlama imkanı olmaması gerekir diye düşünüyorum.Zira çek için öngörülen süreler buna engel teşkil etmekte, niteliği gereği de çek ilişkisi 3'lü bir ilişkiyi temsil etmektedir.Keşideci, lehtar, muhatap.Verdiğiniz örnekteki durumda bankayı yasal olmayan ekstra bir yük altına soktuğunuz gibi, çek için öngörülen kanuni süreleri ihlal ediyorsunuz.Ayrıca işin diğer bir yönü de, aynı kişiden çeki sizden daha önce karşılıksız kalmış başka birinin sizden daha önce icra takibine başvurduğu halde şans eseri sizin onun önüne geçme gibi bir ihtimali mevcut olup bu durum hukuki olmayacaktır.Çek ibraz edildiği tarih itibariyle bir hüküm ifade etmekte olup, ibraz edildiğinde karşılığı bulunmayan bir çekin daha sonraki bir tarihte karşılığının yatırılması ibraz süresini yeniden canlandırmaz.Biraz acele yazdığımdan dolayı anlatım bozukluğu taşıyabilir yazdıklarım, bunun için kusura bakmayın, tabii bunlar benim kişisel hukuki kanaatimdir.Fikriniz geliştirilebilir.Saygılarımla....