Mesajı Okuyun
Old 29-04-2002, 21:53   #3
aristo

Karar çözüm

Sayın meslektaşıma cevabım,
1-
bu konuda Milli Piyango İdaresi nin savunması doğrudur.Şöyleki ikramiye isabet etmiş loto kuponunu aynen bir kağıt para gibi düşünmek gerekir.Parayı elinde bulunduran kişi parayı imzalasa bile bu paranın dolaşımı sonucu paranın sahibi olmuş olmaz ancak yasal olarak elinde bulunması gereklidir İkramiye çıkmış loto kuponuda aynen para gibidir İdareye ibraz eden kişi lotonun sahibidir.İdare ancak kuponun gerçek olup olmadığına ve ibraz eden kişinin kimliğini tespit etmekle yükümlüdür.İsterse bu kuponun arkasında on tane isim ve imza olsun ancak ibraz eden bir kişiyse o kişinin isim adres ve imzası karşılığı bu parayı öder diğer isimleri araştırmak ve haklarını korumak loto kuponunun niteliğine aykırı düşer hatta diğer isimleri idarenin kendisi çizmek durumundadır.Aksi takdirde işin içinden çıkılamaz örneğin atıyorum loto kuponunun arkasına martin luter diye bir isim yazılmış ve altına imza atılmış ama bunu başka biri getiriyor ve diyorki benim çocuk almış arkasına uyduruk bir isim yazmış ve imzalamış bu gerçek değil kupon benim diyor tabiki idare böyle bir isim ve imzayı araştıracak değildir o ismi çizerek lotoyu ibraz edene parayı ödeyecektir.
2-
Loto kuponunun önceden noterce tespiti yukarıdaki açıklamalarımın çerçevesinde ancak bir kağıt paranın seri numarasının o an için kimin elinde olduğunun tespiti niteliğindedir
tabi ki bu kağıt paranın sahibi (x)nin rızası dışında (y) nin eline geçmiş olması (y)nin hırsızlık suçunu işlemesi anlamına gelir bu durumda (x) tespiti yapılan paranın (lotonun) rızası hilafına elinden çıktığını ispat etmesi gereklidir.İspatladığı takdirde (y)den bu parayı talep edebilecektir.görüldüğü üzere idarenin hiç bir sorumluluğu oluşmamaktadır.