Mesajı Okuyun
Old 17-11-2006, 13:31   #39
Jeanne D'arc

Formun ve anketin başlığı "Hukukçu olayları değerlendirirken "hukuki kimliğini" bir kenara bırakabilir mi" şeklinde açılmış iken; forum sahibi 36. iletide konu başlığını "mesleklerini ilgilendiren bir konuda" ekiyle "mesleklerini ilgilendiren bir konuda, Hukukçu günlük olayları değerlendirken hukuk nosyonunu kenara bırakabilir mi?" şeklinde tavzih mi ediyor acaba? Çünkü her iki hale verilecek cevaplar doğal olarak aynı değildir. Bir olaydaki yorumum veya davranışım mesleğim dolayısıyla ilintili olmam veya ve hiç bir alakamın bulunmaması hallerine göre farklı olacaktır.

Mensubu bulunduğum mesleğe dair bilgiler için teşekkürler, öğretici oldu ama bahsettiğiniz eğitim süreci bir kimseyi avukat yapar, hukukçu olması kişinin biraz da kendisine bağlı. Bu noktada sanırım başlangıcından beri esas olarak insani kimlik mi yoksa hukukçu kimliğinden ziyade avukatlık kimliği mi, hukukçu kimlik mi demek daha doğru olurmuş.

Önerdiğiniz haliyle; olaylar karşısında vicdanı, hakkaniyet ve adalet hislerini esas alarak mevcut düzene eleştiri getirmeyi engelleyecek ve mesleki varlığımızı hukuk teknikerliğine indirgeyecek avukatlık kimliği yerine vicdanı, hakkaniyet, adalet hislerini serberst bırakarak, avukatın tabu düzeyinde kutsal görmesi lazım geldiğini beyan ettiğiniz yasaları ve hukuk sistemini eleştirme hakkını mahfuz tutma ve muhalif olabilme özgürülüğü adına; hukukçu kimliğin esas alınması taraftarıyım.

Alıntı:

Yürürlükte olan hukuk/meri hukuk, o hukuk sistemine bağlı olan herkesin uymak zorunda olduğu bir normlar bütünüdür.

Daha iyi bir kanun vazedilene kadar mevcut olana uymakla, uygulanmasını sağlamakla mükellefim ancak bu adil, doğru olmayan bir kanunu eleştirme hakkımı engellemez. Eleştiriyorum diye de ne avukatlık mesleğine ve ne de hukukçu kimliğime ters düşmem.

Alıntı:

Özellikle bu normların iyi uygulanması için görevlendirilmiş olan hukukçular ve bir hukuk mesleğinin mensubu olan avukatlar ben insancıl düşünüyorum, insancıl düşündüğüm için de, doğru uygulanmları konusunda bir eğitim almış olsam bile, bu normların uygulanmasından yana değilim diyemez. Eğer buna rağmen ‘ben derim’ diyen varsa, şu soruya cevap vermesini isterim: ‘Ceza Hukuku Sınavında aynı cevabı vermiş olsaydınız, hukuk fakültesinden mezun olurmuydunuz?’

Sanırım böyle düşünenler (ki; sistem getiren büyük cezacılar, hukukçular) olmasa halen tarihte ilk uygulanan cezada kalırdık, dolayısıyla okutulacak ders de olmazdı diye düşünen hocalar da mevcuttur.

Saygılarımla.