Mesajı Okuyun
Old 04-01-2011, 14:18   #1
av.medine

Varsayılan nitelikli cinsel istismar

Sayın meslekdaşlarım ; öncelikle konu ile ilgili forumlarda aram yaptım ama tam olarak sorumun cevabına ulaşamadığım için sitede sormak istedim. Yanıt veren meslekdaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Bu konu ile ilgili 2 sorum olacak .
1 ) Bir dosyada cinsel saldırı eyleminden mağdur olan taraf vekiliyim. Fakat nedense savcılık aşamasındaki soruşturmadan pek sonuç alamadık gibime geliyor. Olay kısaca şöyle ; Müvekkil önce 2 kişi tarafından evinden zorla kaçırılıyor ıssız yerlerde cinsel saldırıya teşebbüs ediliyor ,fakat müvekkilin karşı koyması ile amaca ulaşılamıyor . Sonrasında asıl sanık üçüncü şahısların da araç ve şahsi yardımı ile müvekkili şehir dışına çıkartmayı başarıyor ve bir köye getiriyor. Köyde gidilen evden bir şekilde kaçmayı başaran müvekkil kurtuluyor ve olay kolluğa intikal ediyor. Savcılık soruşturmasında asıl sanık tutuklandı. Ama diğer yardım ve yataklık edenler tutuklamaya dahi Sevk edilmedi. İlk başta kızı kaçrma sırasında bulunan kişi ise sorgu mah. tarafından serbest bırakıldı. Sebep delil yetersizliği ?Müvekkilenin doktor raporu darp gördüğüne ilişkin açık ve net . Sanığın doktor raporunda da müvekkilenin mukavemetine ilişikin çizikler mevcut . Müvekkile reşit .Şimdi bu şekilde gelişen olayda salt asıl sanığın tutukluluğu ve diğerlerinin delil yetersizliğinden serbest bırakılmasını nasıl değerlendiririsiniz.? Soruşturma sırasında müvekkile yeniden sanığın diğer aile bireyleri tarafından kaçırılır ise veya iki aile arasında ciddi bir olay çıkarsa bu konuda sorumluluk makamı neresidir? Szice bu olayda kamu vicdanı rahatlamış mıdır ?

2 ) Bir başka olayda ise müvekkil sanık taraf- Kaçırılan ve cinsel saldırıya uğrayan şahıs 16 yaşında ve olay sonrası şikayetçi olmayacağını belirtmekte. Nedeni ise bundan sonra sanık ile evlenmek ister. Buna göre mağdur ailesine teslim edilmeden şikayetçi olmayacağını beyan eder ise ve sanık buna göre kolluğa teslim olur ise ;fakat ailesinin baskısı ile mağdur mahkemede şikayetçi olur ise sanığın hukuki durumu ne olur ?16 yaşındaki mağdurun sonraki beyanına itibar edilir mi ? Veya sanık hangi maddeden yargılanır.
Cevap verecek meslekdaşlarıma tekrar teşekkürler -