Mesajı Okuyun
Old 08-05-2007, 16:32   #184
Av.Sedat Yahşi

Lise yıllarımda teneffüslerde sigara içmek için tuvaletlere doluşan arkadaşlarıma tiksinti ile bakardım.Akıl sır erdiremezdim,hem ciğerlerinize hem de paranıza yazık diye kendimce nasihatler verirdim.
Fakültede ikinci sınıfa kadar da aynı minval üzere devam ettim çünkü ne sigara içmesini biliyordum ne de tadını.
Lakin,Anadolu'dan gelen bu saf ve temiz ciğerlerin kötüniyetli arkadaşlarca kirletilmesine karar verilmiş ve yemin edilmişti ne yazık ki.İrademe tecavüz edilerek, 1-2 sigarayla birşey olmaz denilerek ciğerlerim kirletildi ve yaklaşık 26 yıldır günde 1 paket sigara kullanan biri oldum.Tiryakilerin hemen hemen tamamı gibi bende dönem dönem bırakmayı denedim ama her seferinde vazgeçtim.İşin kötü tarafı eşim de iyi bir tiryaki ve çocuklarımıza aman
başlamayın diye uyarılarda bulunuyoruz,çocukların etkilenmemesi için balkonda, pencerede,bahçede sigara içeceğiz diye oradan oraya koşturuyoruz.Yaz-kış pencereler açık durumda ve sürekli mumlar yanıyor(Eşim bunu dumanı ve kokuyu aldığı için yaptığını söylüyor).
Bütün bu olumsuzluklara rağmen içmeye devam etme konusunda büyük bir azim sahibi olduğumuzu açıklıkla itiraf etmeliyim.(Çocuklarımız sigaradan nefret ettiklerini söylüyorlar ama tiryaki bir ana babanın çocukları olarak başlama ihtimallerinin daha yüksek olduğunu da biliyorum.)
Her ne kadar sağlığımızı olumsuz etkileyeceği,kanser yapacağı söyleniyorsa da şahsen hayatı boyunca ağzına sigara koymamış kişilerin de kansere yakalandığını ve yaşamlarını kaybettiklerini çok gördüm.Tıp fakültesinde okuyan öğrencilerin bulunduğu yerin temiz ve düzenli olduğunu yazan arkadaşa da katılmıyorum.Doktorların da önemli bir kısmı ( hem de göğüs hastalıkları uzmanları) sigara tiryakisi.
Bütün bu yazdıklarımı lütfen sigaraya methiye diye algılamayın,içerdiği onlarca zehirli madde nedeni ile ileri yaşlarda yaşam kalitesini düşürdüğünü çok iyi biliyorum ama Türkiye'de mevcut çevre,trafik,gıda vs.terörü gözönüne alındığında kimin ne kadar yaşayacağını,yaşadığı sürenin ne kadarını sağlıklı geçireceğini kim bilebilir ki?
Bütün bu yazdıklarıma rağmen şunu belirtmeliyim ki sigara içmiyorum veya sigarayı bıraktım diyen tanıdığım veya tanımadığım birini gördüğümde ona hayranlıkla ve imrenerek bakıyorum.Kimbilir belki günün birinde birileri de bana öyla bakar.Umarım!!!!!