Mesajı Okuyun
Old 03-07-2007, 20:44   #202
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Sıgara kullandığımı ya da kullanmadığımı kabul etmemekle beraber bunun insanların kendi seçimi olduğu, herkesin bu nedenle karşısındakini olduğu gibi kabullenip saygı göstermesi gerektiği taraftarıyım. Kapalı mekanlarda, yatak odalarında, özellikle çocukların yanında ve sıgaradan etkilenen kişilerin yanında sıgara içmemeye mutlaka özen gösterilmeli.

Bir fıkra daha ama bu biraz değişikliğe uğramış olabilir;

Uzayda uzun süre yaşamanın insan üzerindeki etkilerini ölçmek için uzaya bir Fransız,bir ingiliz,bir de Türk(tesadüf bu ya bizim TEMEL) vatandaşının içinde bulunduğu bir araç gönderilecektir. Ama yer sıkıntısı olduğu için her üç kişiye de sadece sevdikleri birtek şeyi yanlarına alma hakkı verilir. İngiliz ben kitap okumadan duramam der kitaplarını alır, fransız ben karımı çok seviyorum karım da benimle gelsin der. Bizim Temel de ben sıgara tiryakisiyim bana yıllarca yetecek sıgara isterim der. Her üçünün de istedikleri uzay aracına alınır yola çıkarlar. Aradan yıllar geçer. Dünyaya dönerler. İngiliz kitap okumaktan gözleri kör olma noktasına gelmiş. El yordamıyla basamakları kavrayarak merdivenden iner. Fransız bir çocuğunun elinden tutmuş, ikincisi kucağında, karısı ise karnı burnunda. Bizim Temel mi? Ağzında sıgara."Ateşi olan varmı?" diyerek merdivenlerden inmektedir.