Mesajı Okuyun
Old 30-09-2016, 17:24   #54
tello

Alıntı:
Yazan Av.H.Ahmet KANAL
Bana göre sıkıntı zamanaşımı hususunda. Zira rekabet kurallarının ihlali sebebi ile istenecek tazminatlar haksız fiil gibi değerlendirilmektedir. 4054 sayılı kanunda da zamanaşımı hususunda herhangi bir düzenleme olmadığından Borçlar Kanunu işletilecek ve 2-10 yıllık (2012 öncesinde 1-10 yıl) süreler geçerli olacak.
Zarar ve failin öğrenilmesinden itibaren başlayacak olan 2 yıllık zamanaşımı süresinin başlangıcı hangi tarih olarak kabul edilecektir?
Zira 4054 sayılı kanunun 53. maddesi kurul kararlarının kurum internet sitesinde yayınlanacağını düzenlemiş. Anılı Rekabet Kurum kararı da 15.07.2013 tarihinde yayınlanmış.
Yaptığım araştırmada bulduğum bir makalede fail ve zararı öğrenme tarihinin kararın yayın tarihi olması gerektiği ifade edilmiş.
http://www.actecon.com/assets/upload...2015063501.pdf
151-153. sayfalar
Aksi yönde de herhangi bir karara rastlamış değilim.
Kredi kullanan kişilerin rekabet kurumunun internet sitesini takip etmeyecekleri göz önüne alınarak öğrenme tarihinin kararın yayın tarihi olmaması gerektiği savunulsa da hatırlanacaktır ki kurum kararı ortaya çıktığında -2013 yılında, medyada epey bir yaygara kopmuştu. Hal böyle iken zamanaşımı itirazı ile karşılaşıldığında yukarıdaki savunma ne kadar işimize yarar?
Teşekkür ederim.

Yaptığım araştırmalar sonucu sizinle aynı sonuçlara ulaştım. Vermiş olduğunuz linkteki çalışmayı okudum. O makaleye göre de suan için bütün alacaklar zamanaşımına uğramış durumda. Aksi yönde de herhangi bir karar ya da makaleye rastlamadım.

Arkadaşlarımla yaptığım görüşmelerde Kurul Kararının ilan tarihini zamanaşımı başlangıç tarihini aldığımızda ise şöyle bir sıkıntı oluşuyor. Varsayalım ki x kişisi ilanı okudu ve hemen davasını açtı, dava devam ederken iptali istenen karar da hukuka aykırı bulunarak iptal edildi.

Demek istediğim kurul kararının yargı denetimden geçmesi zamanaşımı süresini durdurmaz mı?