Mesajı Okuyun
Old 20-12-2012, 10:44   #29
censor86

Değerli Meslektaşlar, meşhur bankalarımızdan biri banka kartımın olduğu vadesiz hesabımdan 5 yıldır hesap işletim ücreti kesiyordu. Üşengeçliğimden olsa gerek işin ucunu pek tutmadım.
Ancak 7-8 ay kadar önce 5 yıldır kesilen hesap işletim ücretinin iadesi için bankaya yazı yazdım. Gelen cevap yazısında iade istemimi reddetmiş ancak herhangi bir yasal dayanak göstermemişlerdi. İlgili yazıda alınan ücretin gerekçesi "yaygın bankacılık teamülleri ve ilgili yasal mevzuatın gereği" şeklinde son derece muğlak bir şekilde ifade edilmişti.

Ben de hakem heyetine bankanın cevap yazısını ve 3-5 örnek kararı ekleyek başvurdum. Heyetten oybirliğiyle lehime karar çıktı ve 5 yıllık ücretin iadesine karar verdiler. Eskişehir Odunpazarı Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem heyetinin geçmişe dönük 20 yıllık ücretin iade kadarı bulunmaktadır. Yine Yargıtay da 1 yıl kadar önceki bir kararında geçmişe dönük 10 yıllık ücretin iadesini uygun gördü. Bu 2 karar da internetten ufak bir araştırmayla bulunabilmektedir. Şu an örnekler ve esaslar yanımda olmadığından hatırlayamıyorum.

Dilekçemdeki savunmamda bankayla yapılan sözleşmenin TKHK'da belirtilen standart sözleşme olduğunu ve haksız şart içerdiğinden hesap işletim ücretine dayanak olan hükmün geçersiz olduğunu belirterek başvurmuştum. Heyet kararını verirken de eklediğim yargıtay kararını gerekçe göstermiş ve talebimi haklı bulmuş.

Banka ücreti iade ettikten sonra bir daha kesinti yapmadı. şimdilik gül gibi geçiniyoruz.