Mesajı Okuyun
Old 13-01-2010, 16:52   #73
hakikiavukat

Mutlu Sadece avukatlık mı ?

Mesleğimin 3. yılındayım. 3 yıldır ; borçlanıyorum , ödüyorum. Şükür geçinip gidiyorum. Piyasanın durumuna bakınca içinde bulunduğum durumu pek de yadırgamıyorum. Ancak başka esaslı bir sorun var. HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ . Hukukun üstün olmadığı bir ortamda yaşıyor ve çalışıyoruz. Bu halde ne mesleğe saygı kalmış ne de hukuka. İnsanların çoğu hukukun çaresizliğinin de farkında. Değişik yollara başvurmayı tercih ediyorlar . Uygun ortamda yapılamayan avukatlık mesleği de elbette ki bir sonuç vermiyor. Ancak sadece biz avukatlat değil , hakimler , savcılar , icra müdür ve memurları ve diğer memurlar ve kamu personelleri hepimiz aşağı yukarı aynı dertten muzdaribiz. Hukuk , sınırlarını net olarak çizmediği için , ya yerel bir mahkeme hakiminin insafına , ya da yüksek bir mahkeme heyetinin değişmekten bıkmaz görüşlerine mahkum oluyoruz. Teftiş raporlarını , müfettişlerin telkinlerini , am,rlarin hukuksuz emirlerini saymıyorum bile. Bu şartlar altında zorlanarak avukat olsan ne olur ? İşte görüyoruz her ay onlarca avukat ayrılıyor barolardan. Değerli bir büyüğümün dediği gibi ülkenin esas meselesi HAKKI ÜSTÜN TUTMAKTIR yani hukuk devletini teşekkül ettirmektir. Hukuk devleri teşekkül edince sorunların çoğu da otomatikman çözülmüş olacaktır.