Mesajı Okuyun
Old 21-06-2006, 16:08   #26
Av.Duygu Keleş

Değerli meslektaşım avmehmett;
Güzel sözleriniz için öncelikle teşekkür etmek isterim.
Avukatlık sınavına gelince de ben şanslıydım çünkü sınava yakalanmadım ama şunu belirtmeliyim ki bu sınav kabul edilebilir değil.4 yıl boyunca hukuk eğitimi alıp 2 yıl boyunca hem adliyede hem de hukuk bürosunda staj yaparak eğitiminin yanına bir nebzede olsa tecrübe katan meslektaşlarımın adeta aldıkları eğitime ve yeteneklerine güvenilmeyip ayrıca bir sınava tabi tutulmak istenmeleri beni ziyadesiyle üzüyor ve rahatsız ediyor.Üniversite ve hukuk fakültelerinin mezun sayıları göz önüne alındığı zaman görülüyorki zaten belli bir seviye ve birikime sahip olan arkadaşlarımız fakültemizden mezun olabiliyor.Bu durumda yetersizlik nerede.Neden sınava ihtiyaç var.
Ben sadece şunu gözlemleyebiliyorum:Kişi başı bilmem kaç YTL yi bilmem ne bankasına yatırdığımız zaman sınava girmeye hak kazanıyoruz.Bilmem anlatabildim mi?Ama kimse durup düşünmüyor ki 4 yıl boyunca canını dişine takarak fakülteden mezun olmuş bir genç hukukçu 2 yıl stajı boyunca sınavı kazanıp kazanamam endişesi içinde pratik namına ne kazanabilir?4+2=6 6 yıl boyunca kitap okuyup teorik bilgiler içinde sıkışıp kalacak meslektaşlarım belkide 30 yaşına geldiklerinde avukat ünvanını olacak ve pratik bilgiler edinmeye başlayacak.Yani en verimli ve herşeyin üstesinden gelinebilecek yaşlarda kitaplarla boğuşurken,artık olgun seviyede bürosunu düzenini oturtmuş olacağı yaşlarda da adliye koridorlarında oradan oraya koşuşturacak.
ÜZÜLÜYORUM,KIZIYORUM,KINIYORUM.
SAYGILARIMLA.......