Mesajı Okuyun
Old 22-08-2012, 08:55   #2
suskun_juliette

Sayın Özge Yücel,hukuk macerasına yeni atılmış olanlara güzel bir rehber sunmuş. Ben de birkaç öneri eklemek istiyorum;

-Yargıtay kararlarını okuyun. Kanunun ne şekilde tatbik edildiğini anlamak açısından oldukça faydalıdır. Sonrasında kararın hukukiliğini kafanızda net bir biçimde oturtmanıza olanak sağlar.

-Duruşmalara izleyici olarak katılabilirsiniz, şayet duruşmaların kapalı yapılmasına yönelik bir karar alınmadıysa, mübaşirle konuşup hukuk öğrencisi olduğunuzu söylediğinizde izlemenize fırsat tanınacaktır.

-Avukat olmayı düşünüyorsanız, ileride nasıl bir mesleğin mensubu olacağınıza dair size yol göstermesi ve işin niteliği, mesleğin özü anlamında aydınlanmanız için bir avukatın yanında dosyalarını incelemenizi önerebilirim.Ancak mümkünse o avukatın yanında ücret karşılığı bulunmayın.Ekseriyetle ücret mukabilinde sizin ortaya emek koymanız gerekir, bu şekilde kendi gelişiminize fazla zaman ayıramayabilir ve kısıtlanabilirsiniz.

-Hukuk klüplerine,derneklerine üye olabilirsiniz, bu birliklerin faaliyetlerine iştirak ederseniz size yararlı olacaktır.

Son olarak,içten bir "Hoşgeldiniz" ile birlikte avukatlık mesleği konusunda şunları eklemek istiyorum: Mesleğimiz oldukça kutsal ve elzemdir. Tamamen güven, doğruluk üzerine temellenmiştir. Her mesleğin zorluğundan bir kat daha zordur. Ama bu meslekte başarının hazzı tarif edilemeyecek kadar fazladır.