Mesajı Okuyun
Old 06-10-2006, 15:52   #1
janisjoplin

Karar Kayıtsız Şartsız Ve Bedelsiz Hibe

Merhaba benim bir sorum olacaktı. Uzun zamandır forumu takip ediyorum. Genelde mirasla ilgili bütün konuları okudum. Ayrıca yazıp fikirlerinizi almak istedim. Bizim bir davamız var henüz mahkemesi görülmedi. Miras bırakanın ölümünden 8 ay önce yapıldı ve onun tüm ihtiyaçlarını karşılayan onunla ilgilenen kızına kayıtsız şartsız ve bedelsiz olarak hibe edildi. Malların tamamını değil %40 a yakın bir kısmını hibe etti. Şimdi ise bunun iptalini isteyen diğer ölen kardeşin oğlu dava açtı. Hibe edilen kısım miras bırakanın kendi isteğiyle hibe edildi. Kesinlikle mal kaçırma diye bir durum söz konusu değildir. Miras bırakanın oğlu öleli 4 yıl oluyor. Dava açan torunu zaten 10 yıla yakındır miras bırakan kişiyi ziyarete de gelmiyordu. Ayrıca 3.mirasçı olan miras bırakanın diğer oğlunun şahitliği önemli midir dava da? 3.mirasçı olan oğlu ise davalı olan kız kardeşinin miras bırakana baktığını ve hibe edilen kısımdan pay istemediğini söylemektedir. Sizce dava nasıl sonuçlanır? Ne yapmamız gerekir? Bununla ilgili yargıtay kararları var mıdır? Ben pek buna uygun bi karar bulamadım. Eğer yardımcı olursanız çok sevinirim.