Mesajı Okuyun
Old 28-04-2009, 15:13   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Kemosabe
İyi günler değerli meslektaşlarım;alacaklı ödenmeyen kira borçları nedeni ile borçlu kiracı hakkında icra takibi yapıyor.Borçlunun takibe itiraz etmesi nedeni ile itirazın iptali davası açılıyor.Taraflar arasında yazılı kira sözleşmesi bulunmaktadır.Kira sözleşmesinin başlangıcı 2003 yılıdır.Sözleşmede kararlaştırılan aylık kira bedeli 100,00 TL.dır.Sözleşmede ileriki yıllarda TÜFE oranında artış yapılacağı kararlaştırılmıştır.Taraflar arasında başka bir yazılı kira sözleşmesi ve kira bedelinin miktarını tespit eden mahkeme ilamı bulunmamaktadır.Alacaklı davacı 2007 yılına ait olan kira bedellerinin ödenmediğini iddia ederek icra takibi yapmıştır.Davalı itirazın iptali duruşmasına hiç katılmamış,cevap ve beyanda bulunmamıştır.Alacaklı icra takibinde ödenmeyen aylık kira bedelinin 500,00 TL olduğunu belirtmiştir.Davalının talep edilen aylarda kiracı olarak oturduğu tartışmasızdır.Benim terettüd ettiğim nokta;kira bedelinin 2007 yılı için aylık 500,00 TL olduğunu kim ve ne şekilde ispatlayacaktır?Taraflar arasında imzalanan 2003 tarihli kira sözleşmesini yazılı delil başlangıcı olarak kabul edebilir miyiz?Cevap verecek olan meslektaşlarıma şimdiden çok teşekkür ediyorum.Saygılarımla.

Borçlunun, itirazında kira miktarına itiraz ettiğini varsayıyorum. Buna göre 2003 yılından 2007 yılına kadar TÜFE farkı eklenerek, son kira aylığı bulunmalıdır. Davacı aksini iddia ediyorsa ispat külfeti kendisine aittir. Tanık dinleme sınırının üstünde kaldığı için tanık dinlenemez. Yazılı belge ile kanıtlaması; aksi takdirde yemin deliline dayanmışsa, bu hatırlatılmalıdır.