Mesajı Okuyun
Old 05-07-2009, 23:28   #9
Durdu GÜNEŞ

Alıntı:
Yazan Durdu GÜNEŞ
SİZİ YANILTMAYIM ONU BİLMİYORUM

Kamu avukatları aşırı iş yükü karşısında özellikle duruşmalarda tam bir dayanışma içinde olurlar. Zaman itibariyle birbiriyle uyumlu olmayan duruşma saatleri karşısında birbirlerine dosyalarını verirler. Toplu vekâletname olduğu için hukuken sorun çıkmaz. Ancak dosyanın içeriğini bilmeden duruşmaya giren avukat, hâkim tarafından sorulan sorularda çok zor durumda kalır.
Bir keresinde kamu avukatının biri kendi duruşma defterine kaydettiği dava dosyasını kurumda unutmuş. Kurum adliyeye oldukça uzak. Bu arada kendisinin önemli bir işi çıkmış arkadaşına sadece dosya numarasını vererek duruşmasına girmesini istiyor. Duruşmaya gireceğini söyleyen avukatın dosya hakkında hiçbir bilgisi yok. Duruşma başlıyor. Hâkim de yeni dosyayı incelememiş. Eviriyor çeviriyor. “Dosya bilirkişiye gitmiş” diyor sonra avukata soruyor.
—Bu dosyayı bilirkişiye niye göndermiştik avukat bey.
Avukat kendinden emin bir şekilde cevap veriyor.
—İncelenmesi için hâkim bey
—Peki, konu neydi?
—Dava konusuna ilişkindi.
—Davanın tam olarak konusu neydi
—Dilekçemizde belirtmiştik efendim.
Hâkim sinirlenir
—Dilekçedeki dava konusunu soruyorum, bende.
—Sizi yanıltmayım hâkim bey, bir tek onu bilmiyorum.
HAYATIN İÇİNDEN FIKRALAR

DOĞAN GÖRÜNÜMLÜ ŞAHİN
Bir duruşma esnasında Hakim, sanık olan kadına yaşını sorar.
Kadın.
-Aslında 1968 doğumluyum ama nüfusta yaşımı büyük yazmışlar, der.
Hakim kızar:
-Biliyorum doğan görünümlü şahinsin ama sen yinede nüfustaki yaşını söyle.

KÖPEĞİN TORPİLİ VAR BENİM YOK
Temel kendini ısıran köpeği cezalandırmak için ayağından bir ağacın dalına asar.
Hayvanları koruma derneklerinin şikayeti üzerine hayvana kötü muameleden hakim önüne çıkarılır.
Hakim sorar.
-Bunu neden yaptın?
Temel kendin emin cevap verir.
-Bu cezayı hak etti hakim bey bunun neresi suç ki.
Hakim biraz açıklama ihtiyacı duyar.
-Bak Temel. Türkiye Büyük Millet Meclisinde milletvekilleri bunu suç olarak kabul etmişler. Bizde bunu uyguluyoruz.
Temel kızmış ve sitemkar bir eda ile söylenmiş.
-İstediğiniz cezayı verin hakim bey. Şimdi köpeğin meclisten torpili var benim yok öyle mi?
HAFIZ MIYIZ SANIK MI?
Adamın biri camiden halı çalarken yakalanmış. Hakim önüne çıkarılmış. Hakimin “bunu neden yaptın?” sorusu üzerine sanık,
-Ne alaka hakim bey! ben camide dua okuyordum, demiş.
Hakim, adamın pek ibadet ve dua ile işinin olmadığını anlayıp sormuş.
-Bir dua oku bakayım?
Adam “bismillah” demiş hakim “olmaz.” demiş. Adam “Allahuekber” demiş hakim yine “olmaz.” demiş.
Arkasından “Atın bu adamı içeri” demiş.
Adamı görevliler götürürken adam bağırmış.
-Ne biçim iş bu. Burada hafız mıyız, sanık mıyız belli değil.

BİLDİĞİN BÜTÜN DUALARI OKU
Bir hakim arkadaşım anlatmıştı.
Bir kış günü evinden adliyeye arabasıyla gelirken otostop yapan genç birini arabasına almış. Siyah giysili uzun saçlı delikanlı arabanın camındaki hakimlik armasını görünce “Abi siz hakimsiniz herhalde” demiş. Arkasından “Biz Yüksel caddesinde oturuyoruz. Bizi polisler satanist diye alıp götürüyor. Bize yardımcı olabilir misiniz?” demiş.
Hakim arkadaş “düşündüm” diyor nasıl yardımcı olabilirim ki. Sonra demiş ki “Sen sübhaneki” yi biliyorsan polis yakaladığında oku bırakırlar.” Delikanlı endişeli “ya bırakmazlarsa abi “ diye sorunca hakim “o zaman her ihtimale karşı bildiğin bütün duaları oku” demiş.