Mesajı Okuyun
Old 09-03-2012, 17:09   #4
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan northbjk
Merhaba;
İş akdini haklı sebeple (fazla çalışma ücretinin ödenmediği iddiasıyla)iş akdini derhal feshettikten sonra 1 hafta daha çalışmaya devam ediyor. Ardından işe devamsızlık yapması üzerine işveren 24/II-e uyarınca iş akdini feshediyor.

İşçinin iş sözleşmesi 1 hafta önce gerçekten fesholmuş mudur, yoksa işveren tarafından mı haklı nedenle feshettiği kabul edilmek gerekir? Bununla ilgili görüş ve içtihatları paylaşırsanız çok sevinirim.

Burada bence önemli olan kimin önce feshettiğinden ziyade "fesih iradesinin" kimde olduğu. Malum işçi, "bana fazla çalışmalarımın karşılığını ödemiyorsun, ben de işi bırakıyorum" deyip çekip gitmiş ise iş akdini işçi feshetmiştir ve ispat ederse kıdem tazminatına ve fazla çalışma ücretine hak kazanır. Ancak aynı işçi, "bana fazla çalışmalarımın karşılığını ödemiyorsun, ödemezsen çalışmayacağım" der ve işe bir hafta daha devam eder, sonra da haklı gerekçesiz olarak devamsızlık yapar ispat edilirse bu defa işçinin kıdem tazminatı talebi reddedilir, fazla çalışma ücreti ispat edilirse kabul edilecektir.

İşçinin bu yöndeki beyanı fesih beyanı olmayıp, görüşme ve pazarlık sırasında, ücretini alma çabası içerisinde söylenmiş bir söz olup, fesih iradesini yansıtmaz. Bu tarihte işi bırakmayıp, bir hafta daha devam etmesi de bunun göstergesidir. Bu nedenlerle somut olayda işveren feshi olduğu düşüncesindeyim.