Mesajı Okuyun
Old 28-12-2011, 00:59   #17
Gemici

Alıntı:
Yazan av.mertt_06
Ozaman aklıma şöyle bir soru geliyor;diyelimki söylediğiniz gibi avukat bilerek fotokopiyi onayladı.Peki bu durumda hangi meslektaşımız kendini bile bile sorumluluk altına sokar ve mesleğini tehlikeye atarki.Şahsen ben böyle birşeyi müvekkil adınada olsa yapmam.Ozaman müvekkilin yalan bilgi veripte açtığımız davalarda ilerde bilginin yanlışlığı ortaya çıktığında neden bundan müvekkil sorumlu tutuluyorda avukat sorumlu olmuyor.Avukat nediyor ben bu bilgileri müvekkilden aldım ve ona göre hareket ettim deyip savunmasını yapıyor.Hernekadar aslını görmeden onay yapılarak ilgili kurumlara belge dağıtan avukatın sorumlu olduğunu düşünsemde bana göre avukatın sorumluluğu burada olmamalıdır.Çünkü heryaptığımız işten biz sorumlu tutulursak yaptığımız iş avukatlık değil yapılan her işe taraf olmak anlamına gelirki buda kabul edilemeyecek bir düşüncedir.

Sayın av.mertt_06'yı çıkmaza sokan ikilem:
1. Müvekkil bir evrak fotokopisi getiriyor ve diyor ki, 'bu fotokopinin aslı bende, sana zahmet olmasın diye, ayrıca seni masrafa sokmamak için fotokopisini çektim, al istediğin gibi kullan, hiç şüphen olmasın aslı gibidir. Avukat fotokopinin altına 'aslı gibidir' notunu düşerek imzalıyor ve gereken yerlere gönderiyor.
2. Müvekkil elma çalmakla suçlanıyor, elma çaldığını görenler var. Müvekkil buna rağman vallahi de, billahi de, tallahi de ben çalmadım, başkası çalmış, beni o başkası ile karıştıryorlar, ben suçsuzum, diyor. Avukat savunmasında müvekkilim suçsuzdur diyor.

Diyelim ki her iki durumda da müvekkilin yalan söylediği ortaya çıktı. Avukatı her iki durumda da sorumlu mu tutacağız?

Birinci şık:
evet sorumludur, çünkü avukat burada kendi adına bir işlemde bulunmuş ve aslı gibi olup olmadığını araştırmak zorunda olduğu bir fotokopi için, hiçbir araştırma yapmadan, aslı gibi olduğuna kanaat getirmeden, aslı gibidir diye imza atmıştır.
İkinci şık: benim düşünceme göre avukatın burada bir sorumluluğu yoktur, çünkü vekil olarak, müvekkili adına, o nun söylediklerine dayanarak bir beyanda bulunmuştur.

Saygılarımla